Porada w sprawie spadkowej.
Pytanie z dnia 25 maja 2023
Dzień dobry,
zgodnie z Państwa ofertą, umożliwiającą uzyskanie bezpłatnej porady prawnej online, uprzejmie proszę o odpowiedź na następujące pytanie:
Czy i która z alternatyw wejścia w posiadanie ½ części spadku (niezależnie od odziedziczonego udziału w nieruchomościach) jest legalna i bardziej skuteczna w niezręcznej sytuacji, gdy ja – jako jedyny syn i spadkobierca ustawowy środków finansowych po moim zmarłym ojcu, objętych dotychczas małżeńską wspólnością majątkową, a zgromadzonych aktualnie na 2 rachunkach bankowych mojej matki, będącej drugim i ostatnim spadkobiercą ustawowym po tym samym spadkodawcy (jej mężu) – zostałem przez matkę uczyniony pełnomocnikiem uprawnionym do wypłaty środków z obu rachunków, a ona sama nie dostrzega mojego tytułu do ¼ części środków przechowywanych na tych kontach:
1) wykorzystanie pełnomocnictwa poprzez przelanie przysługującej części środków na swój rachunek bankowy
(czy groziłyby mi wówczas sankcje karne po ewentualnym zawiadomieniu organów ścigania przez matkę?);
2) dochodzenie swojej części środków na drodze cywilnej poprzez (który sposób jest łatwiejszy w dochodzeniu i jakie byłyby tu terminy przedawnienia?):
a) roszczenie windykacyjne o wydanie należnej części spadku na art. 222 § 1 w zw. z 1029 § 1 KC,
b) roszczenie o zwrot z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia (art. 405 w zw. z 1029 § 1 KC)
(o ile przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu nie są wyłączone przez przepisy, do których odsyła art. 1029 § 2 KC);
Czy w tej sytuacji możliwe byłoby jeszcze jakieś inne, trzecie, pośrednie czy też hybrydowe rozwiązanie, polegające np. na połączeniu alternatywy ujętej powyżej w punkcie 1 ze wskazaną w punkcie 2, chociażby poprzez::
3) przelanie należnej części środków na jakiś inny rachunek bankowy celem ich zabezpieczenia (zdeponowania), po czym uruchomienie drogi cywilnej.
Z wyprzedzeniem bardzo dziękuję
Bernadetta Parusińska- Ulewicz Adwokat (Od 2007)
Kancelaria Adwokacka Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Gen. Z. Sadowskiego 8/40, 71-213 Szczecin
Dzień dobry, jak wyraźnie wskazano w regulaminie strony, bezpłatne są wyłącznie krótkie ogólne informacje prawne, a nie porady prawne. W opisanej sytuacji należy dokonać działu spadku połączonego z podziałem majątku wspólnego. Wykorzystanie pełnomocnictwa, niezgodnie z umocowaniem, może rodzić sankcje cywilne, a nawet karne. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.