Porada w sprawie spadkowej.

Pytanie z dnia 05 czerwca 2023

Dzień dobry, 7 lat temu zmarł nagle mój wujek (brat mojej mamy), rodzina nie utrzymywała z nim kontaktu. Wujek nie zdążył sporządzić testamentu więc sądownie zostali ustanowieni następujący spadkobiercy: jego żona, jego dwóch braci oraz jego dwie siostry (w tym moja mama). Nie zrzekli się oni spadku na czas, więc zostali obciążeni spłatą długów wujka. Jakiś czas po tym zmarła moja mama. Kilka dni temu otrzymałam wiadomość z urzędu miasta, że muszę zgłosić się w celu wypełnienia deklaracji podatkowej i jestem zobowiązana do zapłaty podatku od nieruchomości za mieszkanie po wujku, w którym aktualnie mieszka ciotka i z którą nie mam kontaktu. Taką samą informację otrzymali również żona, dwaj żyjący bracia wujka i siostra. Czy faktycznie ciąży na mnie obowiązek płacenia tego podatku i czy w jakikolwiek sposób mogę uchronić się przed innymi problemami związanymi z tą sytuacją, chciałabym podkreślić że żona wujka prawdopodobnie nie płaci za mieszkanie, stąd to nagła próba ściągnięcia należności od spadkobierców. Z całego serca dziękuję za pomoc.

Dzień dobry, Z tego co pani pisze mieszkanie wchodziło w skład spadku po wujku. Udział w nim odziedziczyła najpierw pani mama, po niej pani. Współwłaściciel ma obowiązek partycypować w kosztach utrzymania rzeczy wspólnej, tak samo ma prawo do korzyści z rzeczy wspólnej. Może zbyć pani udział w mieszaniu (choć może być problem, aby znaleźć nabywcę) ewentualnie może pani wystąpić ze sprawą o dział spadku- tak aby dostała pani spłatę wartości udziału.

Odpowiedź nr 1 z dnia 5 czerwca 2023 20:47 Zmodyfikowano dnia: 5 czerwca 2023 20:47 Obejrzało: 132 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. 1. Tak, jeżeli przyjęła Pani spadek po mamie, w którym był udział w nieruchomości odziedziczony przez nią po wujku, to ma Pani obowiązek partycypacji w kosztach utrzymania nieruchomości (w tym w stosunku do podatku od nieruchomości). 2. W pierwszej kolejności powinna Pani zebrać jak najwięcej informacji o tym spadku oraz majątku. Może Pani np. przejrzeć akta sprawy spadkowej i zobaczyć czy został sporządzony spis inwentarza spadku. To może pozwolić Pani przygotować się na ewentualne problemy. 3. Aby zamknąć sprawę prawdopodobnie konieczne będzie podjęcie różnych akcji procesowych takich jak: wniosek o spis inwentarza spadku oraz wniosek o dział spadku po wujku. We wniosku o dział będzie Pani np. mogła domagać się sprzedaży nieruchomości na licytacji i podziału uzyskanej kwoty. 4. Kwestia zaległych opłat jest dość skomplikowana i może wymagać z jednej strony skierowania roszczenia o zapłatę względem lokatorów, a z drugiej strony roszczeń regresowych w stosunku do innych współwłaścicieli. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 2 z dnia 5 czerwca 2023 21:44 Zmodyfikowano dnia: 5 czerwca 2023 21:52 Obejrzało: 129 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.