Porada w sprawie spadkowej.
Pytanie z dnia 12 czerwca 2023
5 lat temu moja babcia nabyla prawo do spadku po zmarłej siostrze, prawomocnym wyrokiem sądu w czesci 1/5. W sklad spadku wchodzi nieruchomosc i srodki pieniezne. Udzial babci to ok 35 000 zl. Jednak jest 13 spadkobiercow mieszkajacych w zupelnie innych czesciach Polski jak i za granica. Zadluzenie we wspolnocie mieszkaniowej z tytulu nieoplacania mieszkania rosnie. Adwokat wspolnoty mieszkaniowej proponuje, aby wszyscy spadkobiercy w tym babcia, zrzekli sie na niego swojej czesci spadku. Wtedy bedzie mogl osobiscie podjac srodki pieniezne i zajac sie sprzedaza mieszkania, po czym wyplaci spadkobiercom nalezne pieniadze ze spadku uwzgledniajac koszta. Babcia zna jedynie imie i nazwisko tego czlowieka. Czy powinna sie zrzec na niego swojej czesci spadku w celu uzyskania swojej części?
Wojciech Nowak Adwokat (Od 2019)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Wojciech Nowak
Mickiewicza 23/4, 43-300 Bielsko-Biała
Dzień dobry, Odradzałbym takie działanie- jaką pana/pani babcia będzie miała gwarancje, że ta osoba wywiąże się z zobowiązania ? Zrzeczenie się udziału w majątku spadkowym oznacza, że dana osoba nie rości sobie z ego tytułu żadnych praw. Osoba na rzecz której dojdzie do zrzeczenia nie będzie prawnie zobowiązana do wypłaty jakichkolwiek środków.
Podziękowałeś prawnikowi
Tomasz R. Weigt Adwokat (Od 1997)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Tomasz R. Weigt
Daszyńskiego 12/1, 59-700 Bolesławiec
Dzień dobry. Nie, takie działanie nie gwarantuje babci zabezpieczenia jej interesu finansowego. Babcia powinna natomiast w tej sytuacji udzielić pełnomocnictwa innemu adwokatowi, który przeprowadzi sprawę w sposób korzystny dla niej (a nie np. dla wspólnoty). Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.