Porada w sprawie spadkowej.
Pytanie z dnia 09 lutego
W 2014r., po śmierci mojego taty został sporządzony akt notarialny dotyczący poświadczenia dziedziczenia mieszkania, które stanowiło masę spadkową. Moja mama otrzymała ¼ części spadku, a pięcioro dzieci po 3/20.
W 2022 roku zmarła moja mama, zostawiła testament, w którym przepisała całość mieszkania (czyli 75%) na mojego brata i bratową, a pozostałym dzieciom i wnuczkom zapisała „precjoza”, czyli swoją biżuterię, formułując to w sposób „ … moje złote precjoza po jednej sztuce dla ...”
Sąd orzekł, że spadek po mojej mamie nabyli do wspólnoty majątkowej małżeńskiej wyłącznie mój brat wraz z bratową, którzy w ten sposób stali się właścicielami mieszkania w 80%. Podczas rozprawy sąd zapytał pozostałych ujętych przez mamę w testamencie czy tzw. „precjoza” mają wartość materialną czy jedynie emocjonalną? Wszyscy jednogłośnie potwierdzili, że tylko emocjonalną. W postanowieniu sądu nie ma wzmianki odnośnie pozostałych spadkobierców oraz konkretnego podziału biżuterii.
1. Po odczytaniu wyroku sędzia wspomniał, że brat ma wykonać wolę mamy i przekazać nam biżuterię. W jakim terminie od uprawomocnienia się wyroku powinien je wydać, skoro wyrok sądu ogłoszono 09.05.2023r.?
2. W przypadku gdy w postanowieniu sądu czworo dzieci nie zostało ujętych jako spadkobiercy, możemy się ubiegać o zachowek od brata, który otrzymał mieszkanie?
3. W jaki sposób mogę otrzymać zwrot mojej części spadku po tacie? Czy tylko poprzez wyrok sądu? Dodam, że brat nie chce sprzedać mieszkania, a niestety nie określił w jaki sposób chce nas spłacić.
Bernadetta Parusińska- Ulewicz Adwokat (Od 2007)
Kancelaria Adwokacka Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Gen. Z. Sadowskiego 8/40, 71-213 Szczecin
Dzień dobry, 1. niezwłocznie. Jeśli brat jeszcze tego nie zrobił, trzeba go do tego wezwać. 2. Tak, od obu spadkobierców, jeśli nie zachodzi żadna okoliczność, pozbawiająca Państwa prawa do zachowku. 3. Należy przeprowadzić dział spadku po tacie, połączony z podziałem majątku wspólnego rodziców. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634
Podziękowałeś prawnikowi
Andrzej Kampa Radca prawny (Od 1996)
Kancelaria Radcy Prawnego Andrzej Kampa
Dąbrowszczaków 19/6, 10-540 Olsztyn
Postanowienie jest prawomocne, a zatem od daty prawomocności - co wynika z treści postanowienia - trzeba złożyć wniosek o odpis prawomocnego postanowienia 20zł. a następnie wysłać wezwanie , po upływie terminu po nadaniu klauzuli wykonalności do komornika , W sprawie zachowku można zwrócić się do mediatora, gdy druga strona się zgodzi jeśli nie to sprawa sądowa - służę pomocą.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.