Porada w sprawie spadkowej.

Pytanie z dnia 13 kwietnia

Dzień dobry. Synowa i wnuczka spadkodawczyni (jest to osoba żyjąca, pytanie jest na wyrost) ukryły i wykorzystują 600 tysięcy złotych, które przekazał im (zmarły już) syn spadkodawczyni wyciągając te pieniądza z konta spadkodawczyni bez jej wiedzy. Była to po prostu kradzież i każdy wie, że te osoby wzięły te pieniądze. Spadkodawczyni nie posiada żyjących dzieci, tylko dwoje wnuków (wnuczka zamieszana w zniknięcie pieniędzy, wnuk oraz jednego chorego prawnuka-dziecko wnuczki)
Pytanie: czy jeżeli sąd uznałby, że wnuczka jest niegodna dziedziczenia z powodu kradzieży pieniędzy, o których wiedziała, że należą do spadkodawczyni, to dziedziczy jej syn? Jej syn jest osobą autystyczną, więc wówczas należałoby mu się więcej udziału w spadku niż jej (2/3 o ile dobrze rozumiem)?

Dzień dobry, W opisanej sytuacji, w której wnuczka spadkodawczyni dopuściła się kradzieży pieniędzy, a następnie ukryła ten fakt, sąd może uznać ją za niegodną dziedziczenia. W takim przypadku jej udział w spadku przypadłby pozostałym spadkobiercom, czyli wnukowi i prawnukowi. Prawnuk, jako osoba autystyczna, może mieć prawo do większego udziału w spadku niż wnuk,. W celu uzyskania szczegółowej porady prawnej i poprowadzenia sprawy, zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam, Adwokat Magdalena Biedrzycka

Odpowiedź nr 1 z dnia 26 czerwca 2024 15:21 Zmodyfikowano dnia: 26 czerwca 2024 15:21 Obejrzało: 31 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Jeżeli spadkodawczyni nie posiada żyjących dzieci ani np. małżonka, a ma zaufanie do kogoś, lub z innego dowolnego powodu chce tej osobie przekazać prawa do spadku po sobie - może sporządzić testament. Dziedziczenie na podstawie testamentu ma pierwszeństwo przed dziedziczeniem ustawowym. Można także w testamencie wydziedziczyć daną osobę pozbawiając ją także praw do zachowku. Możliwości uznania kogoś za niegodnego dziedziczenia są to sprawy trudne, skomplikowane i nikt nie może dać gwarancji na to, jak dana sprawa się zakończy. Nie znając szczegółów sprawy i argumentacji przedstawianej przez każdą ze stron, jak również nie znając dowodów, jakimi każda ze stron dysponuje. Odnośnie pytania końcowego - W przypadku dziedziczenia ustawowego przypadający danemu spadkobiercy udział w spadku nie jest zależny od tego jaki ten spadkobierca ma stan zdrowia. To przypuszczenie odnośnie 2/3 udziału może wynikać z sięgnięcia do przepisów o zachowku. A jak rozumiem - pytanie nie dotyczy zachowku, ale udziału w spadku. Wielkość udziału w spadku jest zależna od tego, czy mają zastosowanie przepisy o dziedziczeniu ustawowym czy testamentowym. W testamencie możemy swobodnie ukształtować udział w spadku który chcemy przekazać określonemu spadkobiercy. Natomiast w dziedziczeniu ustawowym, jeśli chodzi o dziedziczenie dzieci i dalszych zstępnych, czyli wnuków i prawnuków, to - co do zasady - dziedziczą one w częściach równych, przy czym dalsi zstępni, mogą stać spadkobiercami tylko wtedy, gdy ich „poprzednicy” nie żyją bądź są traktowani jakby nie dożyli spadku. W takim przypadku przechodzą na nich te udziały przypadające ich „poprzednikom”. Ważne: - Powyższe informacje mają charakter ogólnej informacji o obowiązujących przepisach i nie stanowią porady prawnej. - W celu uzyskania porady prawnej, odnoszącej się do konkretnej sytuacji, nastawionej na ochronę interesu prawnego osoby korzystającej z porady, a także korzystającej z ochrony obowiązującej nas tajemnicy zawodowej należy skontaktować się z radcą prawnym lub adwokatem.

Odpowiedź nr 2 z dnia 29 czerwca 2024 12:17 Zmodyfikowano dnia: 29 czerwca 2024 12:17 Obejrzało: 30 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.