Porada w sprawie spadkowej.

Pytanie z dnia 11 listopada

Dzień dobry. We Wrześniu 2001 r. zmrł mój Tato,który był właścicielem domu,działki(10arów) oraz zabudowań gospodarczych,szklarnia, garaż oraz drewniany Domek.
Nie pozistawił testamentu, do podziału pozistałem Ja,Brat i Matka.
Do podziału czyli gratyfikacji finansowej nigdy nie doszło pomimo prawomocnego wyroku Sądu w maju 2005 roku,który przyznał mi 1/3 z Całości,nie otrzymałem także Zachowku po śmierć Taty a Brat wraz z Matką i jego żoną oświadczyli, że i tak mnie nie spłacą.
Wtedy i do dziś na stałe mieszkałem i mieszkam w Hamburgu.Fakt,że nie założyłem bratu i matce sprawy ani nie zgłosiłem sytuacji do Komornika.
Wierzyłem w uczciwośc i t.d.
W tym czasie Brat do nieruchomości dobudował piętro i urodziły mu się dwie Córki (matka żyje nadal ????)
W roku 1996 Tato nieruchomości wraz z działą przepisał na brata z dożywotnii służebnością pokoju,dostępu do kuchni i t d.dla siebie i żomy(mej Matki) ale jak wspomniałem w maju 2005 roku Sąd przyznał mi 1/3
Tato w momencie przepisu(1996) podał wartość???? 12 tysięcy złotych!!!!????.TAK !!!!
Wtedy takie "Numery" przechodziły (z pewnością chodziło i podatki i t.d. Wtedy Nikt tego nie weryfikował(być może Śp. Tato dał Notariuszowi w "Łapę"
W momencie Sprawy było to warte co najmniej 400 tysięcy złotych,obecnie(dotarłem do oświadczenia majątkowego Brata) około 700 tysięcy.
Oczywiście rodzina zerwała że mną wszelkie kontakty(nie boleję z tego powodu) i kiedyś brat chwalił się swym znajomym ,że ewentualnie można mi zapłacić 4 tysiące złotych czyli 1/3 "wartości" jaką w trakcie przepisu podał mój Śp. Tato.
Czy mam(jeszcze) jakąś szansę na otrzymanie swej części?
Pozdrawiam - Maciek

Dzień dobry. Należy teraz przeprowadzić postępowanie o dział spadku, w którym będzie Pan dochodzić spłaty swojego udziału. Sąd ustali spłatę po cenach aktualnych, także twierdzenia brata o 4 tys. zł są bezpodstawne. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 1 z dnia 12 listopada 2024 12:24 Zmodyfikowano dnia: 12 listopada 2024 12:24 Obejrzało: 7 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, jeśli tata za życia przepisał nieruchomość na brata, to w skład spadku po tacie nie wchodzi ta nieruchomość, tylko ewentualny pozostały majątek taty. Pytanie czy taki majątek w ogóle tata pozostawił. Kwota 12 tys. złotych, jaka była wpisana w akcie notarialnym, to mogła być wartość służebności, a nie nieruchomości. Z opisu nie wynika czy tata przepisał nieruchomość na brata na mocy umowy darowizny czy przekazania gospodarstwa za rentę, więc nie można nawet ocenić czy był Pan wówczas uprawniony do zachowku, ale jeśli takie prawo Panu przysługiwało, to uległo przedawnieniu. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 2 z dnia 12 listopada 2024 13:00 Zmodyfikowano dnia: 12 listopada 2024 13:00 Obejrzało: 6 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Witam Serdecznie. W nawiązaniu do Państwa ogłoszenia. Specjalizujemy się w doradztwie prawnym, w tym w sprawach spadkowych i podziału majątku. W Pana przypadku istnieje kilka kwestii prawnych, które należy rozważyć: Podział spadku: Prawomocny wyrok sądu z 2005 roku przyznał Panu 1/3 wartości nieruchomości. Jeśli do dziś nie został Pan spłacony, nadal przysługuje Panu roszczenie o zapłatę swojej części. Przedawnienie roszczeń: Zasadniczo roszczenia o spłatę z tytułu podziału spadku nie ulegają przedawnieniu, jeśli podział nie został faktycznie wykonany. Można więc nadal domagać się swojej części. Wartość nieruchomości: Wartość wskazana w 1996 roku (12 tys. zł) nie ma znaczenia dla obecnych roszczeń. Liczy się obecna wartość rynkowa nieruchomości, którą można ustalić za pomocą rzeczoznawcy. Rozbudowa przez brata: Rozbudowa domu przez brata może mieć wpływ na podział majątku, ale nie pozbawia Pana prawa do udziału w wartości nieruchomości sprzed rozbudowy. Zachowek: Jeśli nie otrzymał Pan zachowku, możliwe jest zgłoszenie roszczenia o zapłatę zachowku. Niestety, roszczenie o zachowek ulega przedawnieniu po 5 latach od otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy lub orzeczenia sądu w niektórych przypadkach), więc to roszczenie może być już przedawnione. Kroki, które warto podjąć: Skontaktować się z prawnikiem, aby złożyć wniosek do komornika o egzekucję wyroku sądu z 2005 roku. Zlecić wycenę nieruchomości przez rzeczoznawcę, aby ustalić, ile faktycznie należy się Panu. W przypadku problemów z wyegzekwowaniem wyroku, można rozważyć skierowanie sprawy o ponowny podział majątku, z uwzględnieniem aktualnej sytuacji. W razie wątpliwości zapraszamy na wiadomość Priv lub na naszą stronę lub bloga https://prawnyblog.pl/. Pozdrawiam – Kancelaria Prawna LEGATO https://www.kancelaria-legato.pl/

Odpowiedź nr 3 z dnia 12 listopada 2024 22:17 Zmodyfikowano dnia: 12 listopada 2024 22:17 Obejrzało: 4 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.