Porada w sprawie spadkowej.

Pytanie z dnia 01 września 2022

Jestem spadkobiercą testamentowym. Mój ojciec, który zmarł w 2020 roku, zapisał mi mieszkanie, do którego nie mam kluczy. Do połowy mieszkania jako majątku dorobkowego rości sobie prawa żona ojca. W piwnicy należącej do tego mieszkania są tylko moje rzeczy, do których od 2 lat nie mam dostępu. Postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku jest umyślnie przewlekane. Utrudniają je spadkobiercy ustawowi pominięci w testamencie, którzy dysponują kluczami. Chcą przejąć to mieszkanie. Obecnie wynajmuję mieszkanie na wolnym rynku, ale muszę się z niego wyprowadzić. Chciałbym wprowadzić się do mieszkania po zmarłym ojcu, bo nie mam gdzie mieszkać. Nie mam kluczy do tego mieszkania. Pracuję na pół etatu za niewielkie wynagrodzenie i nie dam rady wynająć kolejnego mieszkania na wolnym rynku według obecnych cen. O co powinienem wystąpić do sądu:
1. Z pozwem o naruszenie posiadania i wnieść o nakazanie pozwanym wydania kluczy i umożliwienie korzystania z mieszkania, które wchodzi w skład masy spadkowej.
2. Z innym pozwem lub wnioskiem – jakim (o wydanie kluczy)? Zależy mi, aby sąd możliwe szybko rozpoznał sprawę, bo za 2 miesiące muszę wyprowadzić się z dotychczas zajmowanego lokalu.
3. Czy jako pozwanych wskazać spadkobierców ustawowych pominiętych w testamencie, którzy dysponują kluczami do tego mieszkania?
4. Czy mogę i powinienem wnieść o nadanie orzeczeniu klauzuli natychmiastowej wykonalności?

Dzień dobry, jeżeli nie uzyskał Pan jeszcze postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, to nie ma Pan roszczenia ani o naruszenie posiadania, ani o wydanie rzeczy należących do spadku, bo nie ma Pan podstawy do uznania Pana za właściciela - nie ma Pan postanowienia o nabyciu spadku. Pozdrawiam

Odpowiedź nr 1 z dnia 1 września 2022 22:54 Zmodyfikowano dnia: 1 września 2022 22:54 Obejrzało: 167 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.