Porada w sprawie spadkowej po śmierci ojca.

Pytanie z dnia 01 kwietnia

Ojciec zmarł niecałe 14 dni temu. Razem z mamą i rodzeństwem chcemy dopiąć sprawę spadkową. Jesteśmy zgodni i chcemy załatwić to jak najszybciej u notariusza.
Pytanie co należy zrobić. Ojciec był współwłaścicielem nieruchomości. Miał polisę na życie, w której nie wskazał osoby uposażonej.

Uznaliśmy, że najlepiej będzie zrzec się wszystkiego na mamę.
Rozmawiałem z notariuszem i przekazał mi, że powinniśmy najpierw udać się do urzędu skarbowego i zgłosić nabycie spadku a potem do niego aby przeprowadzić postępowanie spadkowe. W internecie wyczytałem, że trzeba zrobić na odwrót. Jak to wygląda w rzeczywistości? Czy najpierw załatwiamy sprawę u notariusza czy w urzędzie skarbowym? Kto ma się zgłosić do urzędu skarbowego i kiedy? Jak załatwić sprawę bez podatku?

Dzień dobry, najpierw trzeba sporządzić akt poświadczenia dziedziczenia lub uzyskać postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku, następnie dokonać zgłoszenia w US i kolejno przeprowadzić dział spadku w sądzie lub u notariusza. Jeśli rodzice mieli wspólność ustawową, dział spadku musi być połączony z podziałem majątku wspólnego. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 2 kwietnia 2024 11:21 Zmodyfikowano dnia: 2 kwietnia 2024 11:21 Obejrzało: 115 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. 1. W pierwszej kolejności należy złożyć oświadczenia o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku przed notariuszem albo przed sądem. Jeżeli nie macie Państwo małoletnich dzieci, to najprostszym rozwiązaniem jest odrzucenie spadku przez wszystkich spadkobierców poza mamą. To znacznie uprości sprawę. Jeżeli nie macie Państwo małoletnie dzieci, to sprawa jest bardziej skomplikowana i może być konieczne dokonanie działu spadku. 2. Niemniej jednak, w celu załatwienia sprawy należy uzyskać notarialne poświadczenie dziedziczenia albo sądowe postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku. Dopiero dokonanie jednej z tych dwóch czynności rodzi konsekwencje podatkowe i konieczność złożenia deklaracji podatkowej SD-Z2 celem skorzystania ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 2 z dnia 2 kwietnia 2024 11:30 Zmodyfikowano dnia: 2 kwietnia 2024 11:30 Obejrzało: 114 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.