Porada w sprawie testamentu.
Pytanie z dnia 22 kwietnia 2022
Witam
Mojej żony ojciec napisał testament u notariusza. Żona ma jeszcze 2 rodzeństwa. W TESTAMENCIE dom i dwa samochody zapisał bratu mojej siostry. A ją i drugą siostrę wydziedziczył z całości swojego majątku. ( majątku miał więcej niż ten dom i dwa samochody bo w domu znajdowały się jeszcze inne wartościowe ruchomości w tym złoto )
Po pół roku po tym zmienił zdanie i jednak przepisał tym razem AKTEM DAROWIZNY dom i samochody mojej żonie. W tym akcie nie było wspomniane słowem o pozostałych dzieciach. Nie było wspomniane o siostrze która została wydziedziczona w testamencie. Ani o bracie któremu poprzednio ojciec darował testamentem dom i samochody.
Pare miesięcy później umarł.
I teraz moje pytania.
Czy jeśli był napisany testament to czy tamta jedna siostra jest nadal wydziedziczona ? Czy moja żona tez w części której jej ojciec nie przepisał tez jest wydziedziczona ? ( chodzi o te ruchomości między innymi złoto )
I następne pytanie
Bo nie rozumiem co to znaczy ze zachowek liczy się od otwarcia spadku. A wiem ze jest coś takiego ze zachowek można żądać tylko do 5 lat. I te lata liczy się od śmierci czy…. czegoś innego ?
Dodam ze testament leży dalej u notariusza. Nikt go nie ruszał.
A akt darowizny ma żona.
Nie było sprawy w sądzie.
Proszę mi wytłumaczyć tak najbardziej po ludzku od którego momentu jest liczone te 5 lat na żądanie zachowku. Czy od śmierci czy od sprawy w sądzie ? Czy od jakiegoś innego momentu?
Ojciec nie żyje 3 lata a do tej pory nie było robione nic w tej sprawie.
Bernadetta Parusińska- Ulewicz Adwokat (Od 2007)
Kancelaria Adwokacka Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Gen. Z. Sadowskiego 8/40, 71-213 Szczecin
Dzień dobry, skuteczność wydziedziczenia zależy od dokładnej treści testamentu oraz tego, czy został on odwołany czy nie. Przedawnienie roszczenia o zachowek liczymy od otwarcia spadku/ogłoszenia testamentu- różnie w różnych sprawach. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634
Podziękowałeś prawnikowi
Tomasz R. Weigt Adwokat (Od 1997)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Tomasz R. Weigt
Daszyńskiego 12/1, 59-700 Bolesławiec
Dzień dobry. 1. Tak, testament pozostaje w mocy (w tym wydziedziczenie), przy czym można próbować unieważnić testament w zakresie zapisów o wydziedziczeniu z uwagi na późniejszą zmianę okoliczności (czego dowodzi darowizna). 2. Termin przedawnienia zachowku wynosi 5 lat od otwarcia spadku albo od otwarcia testamentu (w zależności od tego czy roszczenie o zachowek ma swoje źródło w testamencie czy też w darowiźnie). 3. Otwarcie spadku należy rozumieć jako chwilę śmierci spadkodawcy stwierdzonej następnie aktem zgonu. 4. Reasumując, termin 5 letni dochodzenia roszczenia o zachowek dla rodzeństwa Pana żony, z tytułu darowizny na rzecz Pana żony, będzie wynosił 5 lat od momentu śmierci jej ojca. Natomiast 5 letni termin dochodzenia roszczenia o zachowek dla Pana żony, z tytułu testamentu na rzecz jej brata, będzie wynosił 5 lat od dnia otwarcia testamentu. Siostra Pana żony będzie się mogła domagać zachowku z obydwu tych tytułów od dwójki swego rodzeństwa (jeśli unieważni zapis o wydziedziczeniu). Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.