Porada w sprawie ustalenia kontaktów z dzieckiem po rozwodzie.

Pytanie z dnia 03 września 2023

Dzień dobry.
Proszę o poradę prawną z zakresu prawa rodzinnego.
Jestem z żoną, od kilku lat, w trakcie postępowania rozwodowego. Dotychczasowe moje stanowisko odnośnie władzy pozostawało niezmienne- pozostawienie władzy obojgu rodzicom. Zamieszkanie u matki, kontakty dla ojca.
W ostatnim czasie żona jednak nadużywa władzy. M.in. przeniosła, bez mojej wiedzy i zgody, naszego syna do innej szkoły (prywatnej), mimo, że dziecko miało bardzo dobre wyniki w nauce, ma kolegów itd. Dowiedziałem się o tym w połowie wakacji od syna podczas rozmowy tel. Przeniesienie na etapie VI klasy wydaje się całkowicie nieracjonalne, tak też uważa wychowawca syna. Poza tym syn będzie miał znacznie dalej do nowej szkoły.
Druga sprawa to stosowanie alienacji rodzicielskiej przez żonę, żona manipuluje dzieckiem, wmawia mu że syn nie musi przychodzić do ojca, że lepiej by został u niej. Przez to syn ostatnio nie przychodzi w ogóle do mnie. Wcześniej spędzaliśmy m.in. miesiąc wakacji, co 3 weekend, ferie, weekendy majowe, święta itd. Syn zawsze entuzjastycznie reagował gdy był odbierany ze szkoły, czy od matki. Spędzaliśmy aktywnie czas, syn był zadowolony, miał u mnie m.in. naukę zdalną w czasie pandemii. itd. Od prawie roku syn w ogóle nie bywa u mnie, ani mojej rodziny. Żona tak zmanipulowała dzieckiem i twierdzi, że to syn nie chce przyjeżdżać.
Moje pytanie. Czy w obecnej sytuacji zasadna jest zmiana stanowiska odnośnie władzy rodzicielskiej? Ponadto, jak odnieść się do sprawy zmiany szkoły? Gdzie się z tą sprawą udać, zgłosić, czy żona nie miała obowiązku przynajmniej mnie zapytać o opinię w tej istotnej sprawie? Pisałem tylko do dyrekcji nowej szkoły, lecz moje pismo pozostaje bez odpowiedzi od ponad miesiąca.

Z góry dziękuję za poradę.

Z poważaniem
Patryk

Dzień dobry, to już Pan musi sobie odpowiedzieć na pytanie o zasadność zmiany stanowiska w zakresie władzy. Poza tym z opisu nie wynika czy kontakty z dzieckiem zostały zabezpieczone na czas trwania postępowania, co jest powodem kilkuletniego trwania sprawy rozwodowej, ani jakie działania Pan podjął w związku z brakiem kontaktu z dzieckiem. Rozumiem, że w Pana ocenie jest Pan w tej sprawie niejako pokrzywdzony, ale przedstawia Pan bardzo okrojony opis sytuacji, który uniemożliwia udzielenie rzetelnej pomocy. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 4 września 2023 14:50 Zmodyfikowano dnia: 4 września 2023 14:50 Obejrzało: 116 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry Panu, W pierwszej kolejności konieczne jest ustalenie, czy przy prowadzeniu sprawy o rozwód korzysta Pan z wsparcia adwokata lub radcy prawnego, ponieważ do Pana pełnomocnika powinny być skierowane pytania. W mojej ocenie, aby odpowiedzieć na Pana pytania nie wystarczą skromne ramy specprawnik.pl, ale konieczna jest rozmowa. Na początku zapytałabym Pana: w jaki sposób chciałby Pan zmodyfikować swoje stanowisko procesowe? Oraz: czy Pana zdaniem powrót do poprzedniej szkoły, czyli przeniesienie ze szkoły prywatnej dla syna będzie dla niego dobrym rozwiązaniem? Z pozdrowieniami, adwokat Agnieszka Kwapień, tel.: +48 728 382 525

Odpowiedź nr 2 z dnia 4 września 2023 21:24 Zmodyfikowano dnia: 4 września 2023 21:24 Obejrzało: 116 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.