Porada w sprawie zamiany mieszkań.

Pytanie z dnia 19 października

Jesteśmy rodzicami dorosłego syna. Posiadamy mieszkanie własnościowe. 10 lat temu syn, będąc wtedy kawalerem, kupił mieszkanie, tzn. wziął kredyt który spłacił rok temu, my mu w tej spłacie kredytu pomagaliśmy.
Obecnie syn przedstawił nam korzystną propozycję, abyśmy zamienili się mieszkaniami (to jego ma windę, a my jesteśmy już emerytami). To miałaby być taka wzajemna darowizna bezgotówkowa.
Problem w tym, że syn od trzech lat jest żonaty, mają wspólnotę majątkową. Czy w związku z tym jego żona nie ma prawa do części mieszkania ? A jeśli tak, czy syn może dokonać tej darowizny mieszkania samodzielnie ? Jego żona zgadza się na tę zamianę mieszkań, ale jak to formalno-prawnie powinno być przeprowadzone ? Aby kiedyś w przyszłości obecna synowa nie rościła sobie prawa do części naszego mieszkania ?

Dzień dobry. 1. Jeżeli syn kupił mieszkanie przed zawarciem małżeństwa, a także nie dokonał darowizny części mieszkania żonie - to mieszkanie to należy do jego majątku osobistego i może nim dowolnie rozporządzać. Aby uniknąć nieporozumień wystarczy kwestię tę dobrze opisać w umowie zamiany nieruchomości. 2. To czy nowe mieszkanie wejdzie do majątku osobistego syna czy też majątku wspólnego małżonków, będzie zależeć od woli syna wyrażonej w umowie. 3. Po poprawnym dokonaniu zamiany mieszkań żona syna nie będzie miała w stosunku do Państwa żadnych roszczeń. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 1 z dnia 21 października 2024 14:31 Zmodyfikowano dnia: 21 października 2024 14:31 Obejrzało: 28 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, zamiana mieszkań jest możliwa, najlepiej spytać wybranego notariusza o szczegóły takiej czynności, co będzie potrzebne, etc. Natomiast jeśli syn kupił mieszkanie będąc kawalerem to może on dokonać tej czynności sam - wygląda na to, że mieszkanie stanowi jego majątek osobisty, o ile nie było np. jakiejś umowy o rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej (jeśli takowa istnieje) o to mieszkanie. Jeśli synowa dokonywała jakiś inwestycji w tym mieszkaniu to miałaby ewentualnie prawo do rozliczenia tych nakładów, ale skoro jest pomiędzy Państwem zgoda to nie widzę jakiegoś sporu w tym temacie. Adw. Elżbieta Walczak

Odpowiedź nr 2 z dnia 22 października 2024 15:50 Zmodyfikowano dnia: 22 października 2024 15:50 Obejrzało: 22 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.