Porada w sprawie zatrzymania psa po rozstaniu .

Pytanie z dnia 08 stycznia 2023

Dzień dobry,
Przedstawię od razu swój problem:
Na umowie kupna sprzedaży psa jest tylko mój ex partner. Jego ojciec jest prawnikiem i dałam się oszukać o prawa do psa ponieważ na umowie nie jestem wpisana jako jego współwłaścicielka. Nigdy nie sformalizowaliśmy związku. U weterynarza jestem zapisana jako właścicielka psa od pierwszej wizyty.
Po roku od zakupu psa doszło do rozstania. Moje pytanie brzmi: w jaki sposób mogę otrzymać 50% praw do opieki nad psem i prawo do bycia jego współwłaścicielką.

Szanowna Pani, zwierzęta zgodnie z prawem cywilnym traktowane są jako rzeczy, a nie osoby (nad czym szczerze ubolewam). W związku z tym, co do zasady nie można mówić o prawie do opieki nad psem, a jedynie o prawie własności psa. Jednakże należy mieć na uwadze zasadę humanitarnego traktowania wynikającą z ustawy o ochronie zwierząt. Kluczowe w opisanej sytuacji jest pytanie o to, kto zapłacił za psa. Jeżeli kupno psa nastąpiło z Pani środków finansowych w całości lub w części oraz może Pani to udowodnić, jest Pani właścicielką/ współwłaścicielką psa niezależnie od tego, kto stoi w umowie. A w związku z tym, może się Pani domagać wydania psa (jeżeli pies jest pod opieką byłego partnera) lub precedensowo kontaktów z psem (jeżeli za psa zapłacił partner i nie zgadza się na kontakty). Bardzo interesująca sprawa - zapraszam po więcej szczegółów na spotkanie (również zdalnie audio/video).

Odpowiedź nr 1 z dnia 11 stycznia 2023 12:00 Zmodyfikowano dnia: 11 stycznia 2023 12:00 Obejrzało: 185 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.

Nasz serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Można zmienić pozwolenie na zapis danych w plikach Cookies ustawiając odpowiednie opcje w swojej przeglądarce. Rozumiem