Porada w sprawie zwolnienia dyscyplinarnego.
Pytanie z dnia 18 grudnia 2022
Dzień dobry!
7 grudnia zostałem zwolniony dyscyplinarnie w związku z nieumyślnym błędem względem naszego kontrahenta. Mój pracodawca stwierdził, że moje działanie antykryzysowe nie wystarczyło i kontrahent rozważa rozwiązanie umowy z naszą firmą.
Moje niedopatrzenie dotyczy wyrażenia opinii o usłudze kontrahenta z konta firmowego, a nie prywatnego, którą można uznać za negatywną. Niezwłocznie po dostaniu sygnału od kontrahenta usunąłem komentarz i wystosowałem przeprosiny, pozostając do dyspozycji Firmy i kładąc nacisk na to, że był to błąd ludzki (nieprzelogowanie się na Facebooku), pozostawałem w kontakcie z moją bezpośrednią przełożoną i udzielałem mailowo wyjaśnień, jednak parę godzin później zostałem wezwany do sali konferencjyjnej, w której dostałem wypowiedzenie umowy w trybie natychmiastowym i informację, że nasz partner jest w procesie weryfikacji współpracy z nami, co brzmiało dość poważnie, jednak ostatecznie takie się nie okazało.
Parę dni później wyszło na jaw, że kontrahent tylko 'groził palcem' i nie wycofał się ze współpracy z moją byłą firmą. Straty wizerunkowe można uznać za znikome, ponieważ w Internecie nie doszło do zaistnienia kryzysu, a nasz dział marketingu udzielił, łącznie ze mną, wszelkich wyjaśnień i przeprosin. Komentarz został szybko wychwycony i usunięty. 'Aferę' rozdmuchał kupiec kontrahenta, a moja firma przyjęła jednostronną linię komunikacji, pomijającą moje prawa jako pracownika, ograniczając mój udział w działaniu antykryzysowym. Nie przedstawiono mi żadnych innych informacji w sprawie, poza tą, że kontrahent grozi wycofaniem, nie pouczono, nie nałożono innej formy dyscyplinowania i kary, tylko po prostu zwolniono, gdy sprawa była dopiero w toku.
Moje zapytanie do Państwa formułuję, aby najpierw w drodze ugodowej mediacji między mną a firmą zażądać zmiany warunków zakończenia umowy na porozumienie stron. W przeciwnym wypadku będę dopiero kierował odwołanie do sądu pracy. Chcę na oficjalnym spotkaniu z dyrektorem wykazać lepszą dla wszystkich alternatywę. Pragnę, abyście spróbowali państwo ocenić według mojego opisu zdarzeń, czy istnieją rzeczywiste przesłanki ku załatwieniu sprawy tak, jak planuję, i jeśli tak, to jakie. Bardzo proszę o wycenę Państwa 1 konsultacji w tym zakresie wraz ze sporządzeniem 1 pisma do Firmy.
W świadectwie pracy widnieje art. 52, par. 1 punkt 1, a wiemy, że jest on szalenie niekorzystny, i jak uważam - zastosowany wobec mnie niesprawiedliwie i nieproporcjonalnie.
Z wyrazami szacunku
Daniel
Dzień dobry, zapraszam do mnie - specjalizuję się w sprawach z zakresu prawa pracy. Porozmawiamy, ocenię szansę na zmianę zakończenia współpracy z pracodawcą. Zaznaczam tylko, że problemem może być termin - pracodawca nie ma obowiązku odpowiadania na taką prośbę, a odwołanie do sądu pracy składa się w ciągu 21 dni od dnia doręczenia Panu wypowiedzenia. W praktyce można to zrobić tak, że odwołanie trzeba złożyć ze względu na rychły upływ terminy (żeby Pan po prostu tej szansy nie stracił), a w międzyczasie można przystąpić do rozmów ugodowych. Złożenie odwołania do sądu ma jeszcze inny walor - pracodawca będzie widział, że Pan nie blefuje i jest gotów na walkę o swoje prawa w sądzie. Adw. Elżbieta Walczak, www.walczaklegal.com, tel. 576 777 064
Podziękowałeś prawnikowi
Emilia Borek Adwokat (Od 2021)
Kancelaria Adwokacka adw. Emilia Borek
Widok 8/ V piętro, 00-023 Warszawa
Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia to sytuacja szczególna. Poza innymi przesłankami, tutaj można mówić jedynie o ciężkim naruszeniu podstawowych obowiązków pracowniczych. Z opisanego bardzo precyzyjnie stanu faktycznego to nie wynika. Sugeruję kierowanie sprawy do postepowania sądowego. Chętnie udzielimy porady, adw. Emilia Borek.
Podziękowałeś prawnikowi
Tomasz R. Weigt Adwokat (Od 1997)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Tomasz R. Weigt
Daszyńskiego 12/1, 59-700 Bolesławiec
Dzień dobry. Zapraszam do kontaktu. Omówimy jeszcze niektóre aspekty sprawy i na tej podstawie dokonam wyceny usługi. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 75 732 61 91
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.