Porada w zakresie pracy zdalnej.

Pytanie z dnia 08 maja 2023

Dzień dobry,
chciałabym zasięgnąć opinii, porady w kwestii pracy zdalnej. Jestem osobą zatrudnioną ponad 10 lat firmie na terenie powiatu krapkowickiego. 4 lata temu po powrocie z urlopu macierzyńskiego pracodawca zezwolił mi na tryb pracy hybrydowej (3 dni w biurze, 2 dni w domu) - ze względu na zmianę adresu zamieszkania i przeprowadzkę (obecnie do zakładu pracy mam 98 km). Podpisałam wówczas aneks do umowy, który to regulował.

Teraz ze względu na wprowadzenie możliwości pracy zdalnej w prawie pracy mój pracodawca chce zrezygnować z tej formy pracy - powołując się na to, że wyrażając zgodę mi musi również wyrazić zgodę innym pracownikom. Czy tak faktycznie jest? Rozumiem, że pracodawca może wycofać się z wcześniej ustalonych warunków pracy. ale chciałabym się dowiedzieć - czy faktycznie pozwalając mi na utrzymanie trybu pracy w formie hybrydowej musi on również zezwolić na taką formę racy innym pracownikom?

Mój pracodawca poinformował mnie, że nie ma żadnych zarzutów co do mojej pracy (która wykonywana jest solidnie, na czas)- jedynym powodem cofnięcia tego ustalenia jest fakt, że inni pracownicy powołują się na mój przykład i również chcą mieć możliwość pracy zdalnej - a pracodawca nie jest zwolennikiem takiego trybu pracy.

Czy mogłabym liczyć na opinie w tej kwestii?

Pozdrawiam
Anna

Dzień dobry. Praca zdalna nie jest obowiązkowa, ani też nie ma automatycznego zastosowania do pracowników. Pracodawca sam decyduje, czy w ogóle wprowadza pracę zdalną w swoim zakładzie pracy, a jeśli tak, to czy dla wszystkich pracowników, czy jedynie dla wybranych grup. Dobrym pretekstem i wytłumaczeniem innego potraktowania Ciebie niż pozostałych pracowników moze byc fakt wychowywania przez Ciebie dziecka do lat 4-ch. Ptracodawca nie może wówczas odmówić, jesli istnieją warunki wykonywania pracy zdalnie. Pozdrawiamy

Odpowiedź nr 1 z dnia 10 maja 2023 17:03 Zmodyfikowano dnia: 10 maja 2023 17:03 Obejrzało: 125 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.