Porzucenie pracy.

Pytanie z dnia 15 stycznia

Pracodawca nie podpisał wypowiedzenia umowy o pracę. Porzuciłam pracę i wyjechałam do pracy za granicę. Były pracodawca nie chce wydać świadectwa pracy i zakończyć stosunku pracy. Nie odbiera listów ani telefonów, by wypisał mnie z zusu, jako pracownika. W nowej firmie mówią, że w zusie brakuje dokumentów i nie mogą mnie zatrudnić. Czy były pracodawca może złośliwie nie rozwiązać umowy?

Dzień dobry, ale to wypowiedziała Pani tę umowę czy nie? Skoro pracodawca „nie podpisał wypowiedzenia”, ale Pani je złożyła, to jest ono skuteczne… Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz tel.: 663-182-634 e-mail: adwokat@kancelariaulewicz.pl

Odpowiedź nr 1 z dnia 16 stycznia 2025 10:16 Zmodyfikowano dnia: 16 stycznia 2025 10:16 Obejrzało: 21 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Rozumiem, że znalazła się Pani w trudnej sytuacji. Pracodawca nie podpisał wypowiedzenia umowy o pracę, a Pani porzuciła pracę i wyjechała za granicę. Teraz były pracodawca nie chce wydać świadectwa pracy i zakończyć stosunku pracy, nie odbiera listów ani telefonów, a w nowej firmie nie mogą Pani zatrudnić z powodu braku dokumentów w ZUS. Czy były pracodawca może złośliwie nie rozwiązać umowy? Tak, pracodawca może złośliwie nie rozwiązać umowy, ale nie oznacza to, że Pani nie ma żadnych praw. Co Pani może zrobić? - Spróbować skontaktować się z byłym pracodawcą: - Wyślij list polecony z potwierdzeniem odbioru, w którym poinformuje Pani o rozwiązaniu umowy o pracę z powodu porzucenia pracy i zażąda wydania świadectwa pracy. - Skontaktuj się z byłym pracodawcą za pośrednictwem poczty elektronicznej lub wiadomości SMS. - Spróbuj skontaktować się z byłym pracodawcą osobiście. - Zgłosić sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy: - PIP może pomóc w rozwiązaniu sporu z byłym pracodawcą. - Złożyć pozew do sądu pracy: - Sąd pracy może nakazać byłemu pracodawcy rozwiązanie umowy o pracę i wydanie świadectwa pracy. Ważne: - Należy zebrać dowody na rozwiązanie umowy o pracę, takie jak kopia wypowiedzenia, potwierdzenie nadania listu poleconego, wiadomości SMS lub e-mail. - Należy również zebrać dowody na to, że były pracodawca nie chce rozwiązać umowy o pracę, takie jak kopie pism wysłanych do byłego pracodawcy, potwierdzenia połączeń telefonicznych. Zapraszam do dalszego kontaktu w celu poprowadzenia tej sprawy. Pamiętaj, że powyższa odpowiedź ma charakter ogólny i nie stanowi porady prawnej. W celu uzyskania szczegółowej porady prawnej, należy skontaktować się z prawnikiem.

Odpowiedź nr 2 z dnia 22 stycznia 2025 19:28 Zmodyfikowano dnia: 22 stycznia 2025 19:28 Obejrzało: 8 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.