Postępowanie o podwyższenie alimentów.
Pytanie z dnia 16 lutego 2021
Dzień dobry,
W toczącej się właśnie sprawie o wyższe alimenty na moje niepełnoletnie dziecko otrzymałam pocztą z sądu postanowienie o zabezpieczeniu alimentów na czas trwania sprawy na pewną kwotę miesięczną. Jednak dzwoniąc w tej sprawie do komornika, aby wyegzekwować te pieniądze za jego pośrednictwem, zapytał mnie on o to czy to postanowienie posiada klauzulę wykonalności. Nie posiada. Zdążyłam się już dowiedzieć, że przez to nie mam możliwości egzekwowania tego zabezpieczenia dopóki nie zdobędę z sądu tej klauzuli wykonalności.
Adwokat, który pomagał mi pisać pozew, w którym jest wniosek o zabezpieczenie alimentów twierdzi, że nie ma konieczności w pozwie składać wniosku o nadanie klauzuli wykonalności postanowieniu o zabezpieczeniu alimentów i przesłał mi na to odpowiedni artykuł, z którego wynika, że sąd nadaje takiemu postanowieniu o zabezpieczeniu alimentów klauzulę wykonalności z urzędu. Napisałam też wiadomość mailową do sądu w tej sprawie z pytaniem odnośnie tego dlaczego nie nadano z urzędu temu postanowieniu klauzuli wykonalności, na co sąd odpisał, że sąd nie musi nadawać klauzuli wykonalności postanowieniu o zabezpieczeniu alimentów z urzędu, sugerując, że innym postanowieniom o zabezpieczeniu sąd nadaje klauzulę wykonalności z urzędu, ale nie postanowieniom o zabezpieczeniu konkretnie alimentów. Kto ma rację? Co dokładnie mówi na ten temat prawo? Byłabym wdzięczna za informację.
Pozdrawiam.
Krzysztof Nawrocki Adwokat (Od 2008)
Krzysztof Nawrocki, adwokat - Kancelaria Adwokacka
Prochownia 12 lokal 4, 64-100 Leszno
Witam. Pani adwokat ma rację - art.743kpc. Pierwszy raz spotykam się z takim jaskrawym brakiem znajomości podstawowych przepisów ze strony sądu w takiej sprawie (w innych to jest niestety norma). I to jeszcze w dobie epidemii, gdzie wszystko trwa dłużej. Proszę napisać wniosek do sądu z żądaniem o sporządzenie na piśmie i doręczenie Pani odpisu postanowienia z dnia X w przedmiocie zabezpieczenia alimentów i nadanie temu postanowieniu klauzuli wykonalności na rzecz wierzyciela (małoletni powód) przeciwko dłużnikowi (pozwany). Przy okazji proszę napisać skargę na sędziego do jego przełożonego, ale nie do prezesa sądu, w którym prowadzona jest Pani sprawa, ale o instancję wyżej - do sądu okręgowego. Taki wytyk może nie zaszkodzi sędziemu, ale już drugi raz takiego błędu nie popełni.
Podziękowałeś prawnikowi
Janusz Sawicki Adwokat (Od 1985)
Sawicki&Sawicki Adwokaci i Radcy Prawni SP
Jana Kasprowicza 20/3, 31-523 Kraków
Szanowna Pani, Stosownie do art. 753 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, w sprawach o alimenty zabezpieczenie może polegać na zobowiązaniu obowiązanego do zapłaty uprawnionemu jednorazowo albo okresowo określonej sumy pieniężnej. W sprawach tych podstawą zabezpieczenia jest jedynie uprawdopodobnienie istnienia roszczenia. W przypadku wydania postanowienia o zabezpieczeniu roszczenia alimentacyjnego w sposób określony powyżej sąd z urzędu doręcza stronom odpis postanowienia o zabezpieczeniu (art. 753 § 2 KPC). Sąd nadaje postanowieniu o zabezpieczeniu roszczeń alimentacyjnych klauzulę wykonalności z urzędu, co wynika z art. 743 § 1 KPC. Przepis ten wskazuje, że jeżeli postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia podlega wykonaniu w drodze egzekucji, do wykonania tego postanowienia stosuje się odpowiednio przepisy o postępowaniu egzekucyjnym, z tym jednak, że sąd nadaje postanowieniu o udzieleniu zabezpieczenia klauzulę wykonalności z urzędu. Mając na względzie powyższe przepisy sąd po wydaniu postanowienia w przedmiocie zabezpieczenia roszczeń alimentacyjnych, polegającym na zobowiązaniu pozwanego o do zapłaty na rzecz uprawnionego określonej sumy pieniężnej (jednorazowo albo okresowo) powinien przesłać powodowi odpis postanowienia wraz z nadaną mu klauzulą wykonalności. z poważaniem : adw Janusz Sawicki
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.