Postępowanie rozwodowe.

Pytanie z dnia 11 lutego 2022

Witam mam pytanie rozwodzę się z mężem ponieważ , doszło z mojej strony do zdrady mamy 5letnia Lenkę mieszkam u męża w mieszkaniu czy on ma prawo mnie tak po prostu wyrzucić ?nie mamy rozdzielczości majątkowej .

Jeżeli jest Pani zameldowana w mieszkaniu i nie ma innego miejsca pobytu to o nie.

Odpowiedź nr 1 z dnia 12 lutego 2022 11:49 Zmodyfikowano dnia: 12 lutego 2022 11:49 Obejrzało: 213 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, kto jest właścicielem mieszkania? kiedy zostało nabyte? z jakich środków pieniężnych? Pozdrawiam, adwokat Alicja Kociemba.

Odpowiedź nr 2 z dnia 12 lutego 2022 15:00 Zmodyfikowano dnia: 12 lutego 2022 15:00 Obejrzało: 213 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. Zgodnie z art. 28(1) zdanie pierwsze kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli prawo do mieszkania przysługuje jednemu małżonkowi, drugi małżonek jest uprawniony do korzystania z tego mieszkania w celu zaspokojenia potrzeb rodziny. Oznacza to, że do momentu ustania małżeństwa ma Pani prawo do korzystania z mieszkania. Natomiast kwestia korzystania z lokalu przez małżonków podczas ich wspólnego zamieszkiwania bądź eksmisji jednego ze współmałżonków ustalana jest w wyroku rozwodowym.

Odpowiedź nr 3 z dnia 12 lutego 2022 15:08 Zmodyfikowano dnia: 12 lutego 2022 15:08 Obejrzało: 213 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. Nie, żaden lokator w Polsce nie może zostać wyrzucony na przysłowiowy bruk. Przymusowe opuszczenie mieszkania przez małżonka jest możliwe tylko w sytuacji orzeczenia przez sąd nakazu opuszczenia lokalu dla sprawcy przemocy. W pozostałych przypadkach sąd może rozstrzygnąć o dalszym mieszkaniu małżonka (bądź nakazie opuszczenia mieszkania) w wyroku rozwodowym. Jeżeli mieszkanie należy do Pani męża, to po orzeczeniu wyroku będzie on mógł także wypowiedzieć Pani umowę użyczenia i wezwać do opuszczenia lokalu w wyznaczonym terminie. W każdej sytuacji jednak, jeżeli nie będzie Pani chciała dobrowolnie opuścić mieszkania - konieczne będzie wytoczenie przeciwko Pani pozwu o eksmisję, przeprowadzenie postępowania eksmisyjnego i eksmisja. Eksmisja natomiast będzie najprawdopodobniej możliwa tylko w sytuacji zapewnienia Pani lokalu zastępczego. Dodatkowo w okresie pandemii eksmisje w ogóle nie są wykonywane. Jeżeli Pani mąż postanowi wyrzucić Panią z mieszkania pomijając powyższe procedury, to narazi się na odpowiedzialność karną z art. 191 § 1a kodeksu karnego, co jest zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 4 z dnia 12 lutego 2022 21:48 Zmodyfikowano dnia: 12 lutego 2022 21:48 Obejrzało: 208 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.