Postępowanie rozwodowe.
Pytanie z dnia 08 stycznia 2020
Witam,
jestem w trakcie procesu rozwodowego z żoną.
W lutym 2019 r. podpisaliśmy porozumienie ws. podziału opieki nad dziećmi, w ramach której sprawujemy opiekę naprzemienną w układzie 50/50.
Porozumienie zawierało trzy wątki:
1. Podział opieki nad dziećmi (w układzie opieki naprzemiennej 50/50).
2. Podział majątku wspólnego (ruchomości oraz umowny sposób korzystania z nieruchomości do czasu Sądowego podziału).
3. Wsparcie finansowe przeze mnie, polegające na tym, że pomimo iż sprawujemy opiekę naprzemiennie (50/50) oraz ustawowo oboje jesteśmy zobowiązani do ponoszenia kosztów utrzymania dzieci, to za wyraziłem wolę do ponoszenia kosztów hipoteki za mieszkanie w którym mieszka żona (ja się wyprowadziłem ponad rok temu), koszty czesnego przedszkola dzieci (w całości na mnie) oraz dodatkowo tzw. alimenty (nie Sądowe) jako środki na dzieci.
Umowa w przedostatnim punkcie wskazuje, że wszelkie jej zmiany mogą nastąpić wymagają formy pisemnej, pod rygorem nieważności.
Pytania:
1. Czy mogę wypowiedzieć część podpisanego porozumienia (tj. cześć finansową) w ramach dążenia do równego podziału kosztów utrzymania dzieci? Tj. wypowiedzieć punkty części finansowej, pozostawiając w mocy punkty dotyczące podziału opieki.
2. Czy wypowiedzenie tych punktów to "zmiana" wymagająca formy pisemnej tj. podpisanej przeze mnie kartki papieru wysłanej pocztą do żony?
Z uwagi na fakt iż chciałbym dzielić koszty utrzymania dzieci po równo (żona posiada do tego zdolności zarobkowe), doszedłem do wniosku, że powinienem wypowiedzieć tę część porozumienia, jednak nie narażać równych na ten moment kontaktów dzieci z nami obojgiem poprzez pozostawienie ich nieuregulowanych w wyniku wypowiedzenia całości porozumienia.
Z góry dziękuję z Państwa opinię.
Jeśli trzeba to mogę przesłać do zapoznania treść ugody ws. opieki i finansów.
Tomasz Zabiełło Radca prawny
Tomasz Zabiełlo Kancelaria Radcowska Sp.k.
Al.Niepodległości 235/237/71, 02-009 Warszawa
Witam. Zmiana umowy w rozumieniu zawartej przez Was umowy oznacza jej modyfikację a nie wypowiedzenie całości lub części, tj. zmianę za obopólnym porozumieniem. Obawiam się, że wypowiedzenie w części ugody raczej nie będzie możliwe i spowoduje upadek całości, chyba że co innego wynika z jej treści. Pozdrawiam
Podziękowałeś prawnikowi
Marek Jaroch Adwokat (Od 2019)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Marek Jaroch
Krakowska 5/602, 15-875 Białystok
Szanowny Panie, czy podejmował Pan już próbę rozmowy z żoną na temat ewentualnej zmiany warunków porozumienia? Z poważaniem, adw. Marek Jaroch
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.