Postępowanie rozwodowe i alimenty.
Pytanie z dnia 22 września 2021
Witam. Od jakiegoś czasu mój mąż ze mną nie mieszka. Rozwód jest w toku. Został przekazany pozew. Po otrzymaniu pozwu dowiedziałam się, że mój mąż spodziewa się dziecka ze swoją partnerka- w trakcie trwania naszego maleństwa. Czy to wpływa na wysokość alimentów?
Druga sprawa- mój mąż wyprowadził sie. Nie mieszka że mną ani z dziećmi. Mieszkanie braliśmy na kredyt hipoteczny. Co ze spłata kredytu? Będziemy go płacić na pół? I kolejne pytanie: Czy może on wraz ze swoją partnerką przychodzić do tego mieszkania?
Bernadetta Parusińska- Ulewicz Adwokat (Od 2007)
Kancelaria Adwokacka Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Gen. Z. Sadowskiego 8/40, 71-213 Szczecin
Dzień dobry, w takiej sytuacji polecam rozważyć żądanie rozwodu z wyłącznej winy męża, co ułatwiłoby dochodzenie alimentów także na Panią. Jeśli chodzi o spłatę kredytu, to po rozwodzie będziecie Państwo solidarnie zobowiązani do jego spłaty. Każde z Państwa po rozwodzie będzie mogło złożyć wniosek o podział majątku wspólnego, ale w toku tego postępowania sąd nie dzieli zobowiązań, tylko aktywa. Do czasu dokonania podziału majątku wspólnego każde z Państwa może korzystać z mieszkania w takim zakresie, jaki daje się pogodzić do korzystania przez drugiego z Państwa. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634
Podziękowałeś prawnikowi
Małgorzata Łukasik Radca prawny (Od 2019)
Małgorzata Łukasik Kancelaria Radcy Prawnego
Wilcza 29A/7, 00-544 Warszawa
Dzień dobry. Z przykrością czytam, w jaki sposób zachowuje się Pani mąż... i śpieszę z odpowiedziami na pytania. Sąd rozstrzygając o alimentach bierze pod uwagę z jednej strony usprawiedliwone potrzeby dziecka, a z drugiej możliwości zarobkowe i majątkowe rodziców. Mąż może się bronić wysokością stałych zobowiązań finansowych (obciążeń finansowych). Z pewnością fakt narodzin kolejnego dziecka takie obciążenie zwiększy. Do spłaty kredytu zobowiązani są Panstwo solidarnie póki trwa umowa kredytowa. Solidarnie nie oznacza po połowie. Bank może ściągnąć nalezność od jednego lub drugiego małżonka w pełnej wysokości w razie zaległości. Mąż ma Prawo do korzystania ze wspólnego mieszkania. Przed niepożądaną obecnością partnerki w mieszkaniu może się Pani bronić zawiadomieniem o naruszeniu miru domowego (193 kk). W praktyce powinna Pani stanowczo poinformować partnerkę męża, że nie życzy sobie jej obecności w mieszkaniu. Jeżeli będzie bywać w mieszkaniu pomimo braku Pani zgody, moze Pani złożyć zawiadomienie o naruszeniu miru domowego. Podobnie w sytuacji, gdy zażąda Pani opuszcenia mieszkania, a partnerka się do tego nie zastosuje. Potencjalnym rozwiązaniem mógłby byc wynajem mieszkania, uzyskana kwota pokrywałaby ratę kredytu, a Pani z dziećmi mogłaby wynająć mieszkanie. Innym rozwiązaniem mogłaby być rozdzielność jeszcze przed orzeczeniem rozwodu i podział mieszkania poprzez sprzedaż.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.