Postępowanie spadkowe.

Pytanie z dnia 22 sierpnia 2020

Witam serdecznie. Pisze do Państwa w nawiązaniu do sytuacji, z jaka w najbliższym czasie będę zmagać się odnośnie roszczeń spadkowych. Mam na imię Ewa T, obecnie nie mieszkam w Polsce, zatem potrzebuje porady prawnej, co do sprawy dotyczącej poniżej.
Posiadam siedmioro rodzeństwa, po śmierci ostatniego z rodziców (mojej mamy) okazało się, ze zostaw wzięty kredyt w banku pod hipotekę budynków oraz posiadłości. Część rodzeństwa podejrzewa ze kredyt został wzięty na jednego z synów (Adam), aby pomóc mu spłacać zadłużenia alimentacyjne. Zdaje sobie sprawę, ze abyśmy mogli ubiegać się o roszczenia względem spadku, kredyt musi być spłacony, z tym, ze ja nie uważam ze powinnam, cokolwiek płacić, gdyż za ziemie, która posiadali rodzice jest brana dotacja unijna przez kolejnego z synów (Kazik-, który nie zgodził się, aby za pomocą tej dotacji był spłacany kredyt). I tu pojawia się pierwsze pytanie, czy szkodzę sobie nie dorzucając się do rat, czy tez powinnam się dorzucić, aby spłacać ten kredyt? W jaki sposób bym mogła uzyskać dowód na to, ze zapłaciłam za cześć raty (siostra powiedziała, ze już się postara abym została wykluczona z majątku, dlatego się tez obawiam). Czy jest cos, co mogliby Państwo polecić z perspektywy prawnej abym nie narobiła sobie kłopotu?
Obecnie zostałam poinformowana przez córkę, ze jedno z moich rodzeństw złożyło sprawę do sadu I ta rozprawa odbędzie się 5 Października 2020r. Nie jestem pewna czy to Sad, czy to tez moja siostra uzyskała odpis Aktu Urodzenia z Urzędu Stanu Cywilnego. Jeżeli to moja siostra, to czy naprawdę tak można bez mojej zgody? Dodatkowo, adres wskazany przez siostrę, to adres jednego z moich braci, gdzie siostra wiedziała, ze nigdy tam nie mieszkałam, gdyż mój adres zamieszkania oraz zameldowania był stały od ponad 18 lat (mowa tutaj o adresie Polskim). Zostało zostawione awizo, którego moja córka nie będzie w stanie teraz odebrać z poczty. Czy to w jakiś specyficzny sposób mi szkodzi, ze wezwanie na rozprawę zostało skierowane na adres mojego brata a nie na adres zameldowania?
Dodatkowo, chciałabym napisać wniosek do sadu z prośba o zmianę adresu na adres, pod którym jestem zameldowana, czy takie pismo musi być pismem z pieczątką od notariusza? Wniosek napisany przeze mnie znajduje się w załączniku, czy mogliby Państwo ocenić, jakość tego pisma, czy wszelkie należyte informacje zostały w nim zawarte?
W Polsce zamieszkuje jedna z moich córek, która w razie potrzeby będzie mogła mnie reprezentować w sadzie. Zatem, ze względu na to, ze nie przebywam w Polsce chciałabym upoważnić córkę do Pełnomocnictwa procesowego; uwzględniając bieżącą sytuacje pandemii oraz inne fakty, nie będę w stanie wrócić do Polski przez najbliższe parę lat. Chciałabym, aby moja córka reprezentowała mnie w sadzie podczas rozprawy oraz aby miała prawo do przyjęcia spadku w moim imieniu oraz była w stanie załatwić wszelkie formalności z tym związane. Jaki rodzaj pełnomocnictwa powinnam napisać do Sadu rejonowego, aby zostało ono pomyślnie rozpatrzone oraz ułatwiło cały proces roszczenia spadu? Co w takim piśmie powinno się znaleźć? Czy potrzebuje, aby na tym piśmie znalazła się pieczątką notariusza? Czy w dobie pandemii Sad zaakceptuje skan dokumentu z późniejszą dostawa oryginału? Pełnomocnictwo do reprezentowania znajduje się w załączniku, bardzo proszę o wgląd oraz wszelkie wskazówki czy zostało ono poprawnie sformułowane w odniesieniu do tego, co staram się, aby reprezentowało (tak jak ujęłam wcześniej, chce, aby moja córka miała prawo do reprezentowania mnie w całym toku postepowania sadowego oraz późniejszych administracyjnych spraw z tym związanych).
W razie jakichkolwiek pytań, proszę o kontakt mailowy.
Z poważaniem,
Ewa T

zapraszam do kontaktu. r.pr.A.Pietrzykowska kancelaria-pietrzykowska.pl pietrzykowska.aleksandra@gmail.com

Odpowiedź nr 1 z dnia 23 sierpnia 2020 15:10 Zmodyfikowano dnia: 23 sierpnia 2020 15:10 Obejrzało: 340 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.