Postępowanie spadkowe.
Pytanie z dnia 16 lutego 2021
Witam,
Moja ciocia i wujek mieszkali w mieszkaniu z synem ciotki, przepisali na niego mieszkanie z zastrzeżeniem dożywotniego prawa do mieszkania. Kuzyn (obdarowny) niestety zmarł i w tej chwili ich mieszkanie stało się spadkiem po nim. Jego prawdziwy ojciec mieszka daleko ale twierdzi że może się zrzec spadku. - Pytanie co robic w takiej sytuacji - a może nic lepiej nie robić?
Tomasz R. Weigt Adwokat (Od 1997)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Tomasz R. Weigt
Daszyńskiego 12/1, 59-700 Bolesławiec
Dzień dobry. Jeżeli kuzyn nie miał żony oraz dzieci to spadek po nim (w tym nieruchomością obciążoną prawem dożywocia) odziedziczą po nim jego rodzice po połowie. Jeżeli ojciec odrzuci spadek to jego udział przejdzie na rodzeństwo kuzyna, a jeśli rodzeństwa nie miał to udział przejdzie na matkę (tak, że matka będzie jedynym właścicielem nieruchomości). To co robić w danej sytuacji jest wprost zależne od efektu własnościowego, który chcielibyście Państwo osiągnąć. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-563-996
Podziękowałeś prawnikowi
Michał Muchowicz Radca prawny (Od 2015)
MUCHOWICZ Radcy Prawni i Adwokaci
3 Maja 47/9, 61-728 Poznań
Dzień dobry, w tej sytuacji dziedziczą dzieci i małżonek zmarłego kuzyna. w braku zstępnych (dzieci) i małżonka kuzyna do spadku dziedziczą jego rodzice w częściach równych, a jeśli jeden z rodziców nie dożył otwarcia spadku (spadek otwiera się z chwilą śmierci zmarłego) udział spadkowy rodzica przypada rodzeństwu spadkodawcy oraz ewentualnie dzieciom rodzeństwa. W sytuacji kiedy kuzyn nie miał rodzeństwa a jedno z jego rodziców żyje spadek przypadku w całości rodzicowi. Ojciec może spadek przyjąć lub odrzucić. Rekomenduje przyjęcie i ewentualne zbycie udziału spadkowego na rzecz cioci i wujka ale wymaga to głębszej analizy bo może wiązać się z kosztami w zależności od przyjętego rozwiązania w sprawie. Niezależnie od powyższego ciocia z wujkiem mają prawo do mieszkania w nieruchomości lokalowej. Zapraszam do współpracy i kontaktu. Z uszanowaniem, Michał Muchowicz Radca prawny (m.muchowicz@ksiazkiewicz-muchowicz.pl; tel.: 793 66 77 75)
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.