Postępowanie spadkowe.

Pytanie z dnia 03 lutego 2020

W zeszłym roku w lutym zmarł mój ojciec. W testamencie uwzględnił jedynie moją matkę jako główną spadkobierczynię. W marcu tego roku ma się odbyć rozprawa stwierdzająca nabycie spadku. W związku z tym iż mój brat otrzymał od matki dom w podwórku czuję się pokrzywdzony i chciałbym wystąpić o prawo do zachowku i tu potrzebuję pańskiej rady. Obecnie mieszkam za granicą, jednak wybieram się do Polski na tą rozprawę i w związku z tym mam kilka pytań:
1.Czy przysługuje mi prawo do ubiegania się o zachowek? Nie otrzymałem żadnych darowizn od moich rodziców.
2. Gdybym chciał załatwić tą sprawę polubowie z moją matką to czy powinienem udać się do notariusza i spisać umowę z nią? Od czego zacząć?
3. Jeśli nie osiągnę kompromisu z moją rodziną to jakie mam podjąć kroki?
4. Z powodu tego iż mieszkam za granicą czy mógłbym przekazać pełnomocnictwo mojemu prawnikowi do reprezentowania mnie podczas ewentualnych rozpraw, czy konieczne będzie stawianie się osobiście?

Z góry dziękuję za pomoc.
Z poważaniem
Arkadiusz

Sz.Panie Odpowiadając chronologicznie na Pana pytania : ad1/ - tak przysługuje Panu takie prawo ad2/ tak - należałoby spisać umowę przed notariuszem o realizację prawa do zachowku ( umowa między Panem a matką ) - zacząłbym od rozmowy z matką czy przystaje na taka koncepcję. ad3/ należy wezwać matkę do zapłaty kwoty zachowku ( trzeba wymienić konkretna wynikająca z Pana wyliczenia kwotę ) w określonym terminie pod rygorem skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego. ad4/ oczywiście i polecam to rozwiązania z uwagi na dodatkowe zabezpieczenia, które adwokat Panu będzie starał się zapewnić w procesie ( choćby zabezpieczenie powództwa poprzez zakaz sprzedaży nieruchomości ) Na rozprawy nie musi Pan przyjeżdżać - wszystkim zajmie się adwokat. Jeśli nie ma Pan swojego prawnika - służę pomocą. Jestem adwokatem z 20 letnim doświadczeniem w sprawach spadkowych, prowadzę kancelarie wspólnie z radca prawnym i drugim adwokatem.Prowadzimy sprawy na terenie całego kraju - zresztą Jędrzejów leży w pobliżu Krakowa. z poważaniem : adw Janusz Sawicki janusz.sawicki@adwokatura.pl 501-864-044

Odpowiedź nr 1 z dnia 3 lutego 2020 15:54 Zmodyfikowano dnia: 3 lutego 2020 15:54 Obejrzało: 241 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. 1. Jak najbardziej ma Pan prawo do zachowku (roszczenie przedawnia się z upływem 5 lat). 2. Można załatwić sprawę polubownie. 3. Jeżeli się Państwo nie dogadacie, to trzeba iść do sądu z pozwem o zachowek (trzeba go wyliczyć). 4. Może być Pan reprezentowany przez pełnomocnika na rozprawie o zachowek - nie ma problemu. Przysługuje Panu połowa tego co dostałby Pan normalnie gdyby dziedziczył. Jeżeli jest Pan zainteresowany współpracą, zapraszam do kontaktu m.kozlowski@ewslegal.pl, tel 531 374 466

Odpowiedź nr 2 z dnia 3 lutego 2020 22:02 Zmodyfikowano dnia: 3 lutego 2020 22:02 Obejrzało: 238 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.