Postępowanie spadkowe.

Pytanie z dnia 08 lipca 2022

Dzień dobry

Zmarła teściowa która miała męża oraz trzy córki.
Sporzadzilismy akt dziedziczenia.
Jesteśmy na etapie wypełnienia oświadczenia do urzędu skarbowego o nabyciu majątku.
Pytanie jest takie: po zmarłej została gotówka. Czy można ją podzielić na 4 równe części, czy mąż zmarłej powinien otrzymać 5/8 a reszta po 1/8?
Drugie pytanie: niepisana wola zmarłej była aby jej pieniądze otrzymały dwie z trzech córek a trzeciej miało przypaść odziedziczenie nieruchomości po zmarłej. Czy w tym przypadku jest możliwość innego rozdziału gotówki?

Po pierwsze, zmarła mogła w banku zlecić polecenie wypłaty środków na rzecz określonych osób niezależnie od postępowania spadkowego. To taka specjalna usługa w bankach. Jeżeli nie była zamawiana, to dziedziczenie środków bankowych odbywa się w takich samych proporcjach jak cały pozostały majątek. Nie ma tutaj różnic. Czyli według ułamków ustalonych w ramach poświadczenia dziedziczenia.

Odpowiedź nr 1 z dnia 10 lipca 2022 14:16 Zmodyfikowano dnia: 10 lipca 2022 14:16 Obejrzało: 179 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, jeśli jest pomiędzy spadkobiercami porozumienie co do działu spadku po zmarłej to nie ma przeszkód, aby podzielić pieniądze w sposób jaki Pani opisała. Jeśli chodzi o wolę zmarłej - jest niepisana, a zatem niewiążąca, zatem mogą ją Państwo uchonorować, ale nie muszą. Adw. Elżbieta Walczak, www. walczaklegal.com, tel. 662 069 190

Odpowiedź nr 2 z dnia 10 lipca 2022 14:41 Zmodyfikowano dnia: 10 lipca 2022 14:41 Obejrzało: 179 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, jeśli gotówka wchodziła w skład majątku wspólnego zmarłej i jej męża, to mężowi przysługuje 1/2 gotówki z tytułu udziału w majątku wspólnym i 1/8 z tytułu udziału spadkowego. Jeśli pieniądze wchodziły do majątku osobistego zmarłej, każdy ze spadkobierców ma prawo do równego udziału. Niepisaną wolę zmarłej można uwzględnić, ale nie trzeba- zależy, czy wszyscy zainteresowani się porozumieją. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 3 z dnia 10 lipca 2022 15:22 Zmodyfikowano dnia: 10 lipca 2022 15:22 Obejrzało: 178 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.