Postępowanie spadkowe a zachowek.
Pytanie z dnia 05 czerwca 2020
Zmarła moja mama. Mieszkanie w spadku zapisała aktualnemu mezowi, mnie i brata w testamencie pominięto. Czy na żądanie zachowku mamy 5 lat od śmierci mamy? Co w przypadku jeśli nowy spadkobierca(ojczym) umrze przed upływem tych 5 lat? Jaka część zachowku nam się należy? Co w przypadku jeśli ojczym mówi że nie ma pieniędzy na zapłatę zachowku?
Piotr Stosio Radca prawny (Od 2018)
Kancelaria Radcy Prawnego Piotr Stosio
Aleja Prymasa Tysiąclecia 145/149 lok. 95, 01-424 Warszawa
Zachowek to co do zasady 1/2 tego co ustawowo się należało. Zapraszam do kontaktu, jeśli potrzebują Państwo pomocy, pozdrawiam, Piotr Stosio.
Podziękowałeś prawnikowi
Dzień dobry z żądaniem zapłaty można wystąpić w ciagu 5 lat od dnia śmierci. Jeśli umrze ojczym, obowiązek zapłaty przejdzie na jego spadkobiercow.
Podziękowałeś prawnikowi
Bernadetta Parusińska- Ulewicz Adwokat (Od 2007)
Kancelaria Adwokacka Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Gen. Z. Sadowskiego 8/40, 71-213 Szczecin
Dzień dobry, w przypadku, gdy mama zostawiła testament, termin przedawnienia roszczenia o zachowek biegnie od dnia otwarcia testamentu a nie śmierci mamy. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634
Podziękowałeś prawnikowi
Tomasz R. Weigt Adwokat (Od 1997)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Tomasz R. Weigt
Daszyńskiego 12/1, 59-700 Bolesławiec
Dzień dobry. 1.Termin przedawnienia roszczenia o zapłatę zachowku wynosi 5 lat. Jeżeli spadkodawca sporządził testament, termin pięcioletni liczy się od chwili ogłoszenia testamentu. Ogłoszenia takiego dokonuje sąd lub notariusz w specjalnym postępowaniu. 2. Jeżeli osoba uprawniona do zachowku umiera przed jego uzyskaniem w prawa i obowiązki zmarłego wstępują jego spadkobiercy (jednak tylko ci, którzy byliby uprawnieni do zachowku, czyli np. dzieci, a nie np. małżonek). 3.Jeżeli zobowiązany do zapłaty zachowku nie czyni tego, można dochodzić swojego roszczenia na drodze postępowania cywilnego (ewentualnie polubownie). Pozdrawiam Adwokat Tomasz R. Weigt, tel. 601-563-996
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.