Postępowanie spadkowe. Nabycie nieruchomości w spadku.

Pytanie z dnia 18 listopada 2022

Jestem z moją sostrą spadkobiercą po zmarłym ojcu , który mieszkał w zarządzanej przez TBS w Poznianiu spółdzielni. Mam upoważnienia od mojej niepełnosprawnej siostry we wszelkich sprawach związanych ze spadkiem.

Na mojego ojca była podpisana umowa najmu natomiast umowa partycypacyjna jest na mnie. (umowy są do dyspozycji)

Umowa partycypacyjna stanowi, że został wpłacony wkład w kwocie około 30 tys PLN co w tamtym czasie tj. ponad 20 lat temu było to prawdopodobnie około 25% wartości mieszkania.

1. Chciałbym wskazać nowego najemcę oraz przepisać na niego umowę partycypacyjną. PTBS pozwoli mi na wskazanie nowego najemcy natomiast nie chcę mi pozwolić na przepisanie umowy partycypacyjnej na osobę trzecią nie będącą członkiem rodziny.

Moje pytanie brzmi: czy jest jakakolwiek szansa na to aby TBS pozwolił mi na przepisanie umowy partycypacyjnej???

Znalazłem pewną opinię prawną w sieci, która nie jest przypadkiem identycznym. Nie mniej jednak wskazuje pewne możliwości i być może tą argumentację dałoby się wykorzystać. Link do opinii: https://www.eporady24.pl/zbycie-praw-do-mieszkania-tbs,pytania,18,123,27600.html

Dodam że nie znalazłem w umowie zapisu, że władze TBS muszę wyrazić zgodę na przepisanie umowy partycypacyjnej.

2. Drugie rozwiązanie, które biorę pod uwagę to zbycie lokalu wraz z rezygnacją z partycypacji. W takim przypadku TBS proponuje mi zwrot kwoty partycypacji zgodnie z wpłatą sprzed 20 lat. Nie znalazłem nigdzie w umowie zapisu o waloryzacji ale wydaje mi się to mocno nie uczciwe. TBS przekaże później następnemu najemcy lokal za kwotę kilkukrotnie wyższą.

Czy w związku z tym można żądać od TBS walorayzacji tej kwoty? Być może są jakieś regulacje w tym zakresie? Pytałem w zarządzie czy kaucja, która była wpłacona jest waloryzowana i uzyskałem odpowiedź twierdzącą.

Dodam, że ani ja ani moja siostra nie mamy żadnego interesu aby zamieszkiwać lokal więc takie rozwiązanie nas nie urządza.

Proszę o próbę odnalezienia jakiegoś rozwiązania w tej sprawie.

Tutaj pojawią się odpowiedzi od prawników


Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.