Postępowanie spadkowe. Nabycie spadku.

Pytanie z dnia 13 kwietnia 2023

Pyt1. Rozprawa spadkowa odbyła się ponad rok temu (w wezwaniu była informacja o pozostawionym testamencie) na której rodzeństwo zrzekło się spadku na osobę rzekomo wymienioną jako jedyną w testamencie czemu wszyscy dali wiarę bez okazywania go- ludzie starsi powyżej 80 roku życia.
Czy jest jeszcze możliwość odwołania lub jakąkolwiek próba uzyskania dostępu do rzekomego testamentu -(ciocia pozostawiła dom własnościowy, czy więc nie musiała zostawić ostatniej woli u notariusza? Nie mając żadnych dzieci ani męża)
Pyt.2 Czy bratanica dziedziczy majątek po swojej cioci, która zmarła w chwili, gdy nie żyli już rodzice tejże bratanicy natomiast żyje wciąż rodzeństwo cioci?

Dzień dobry, uczestnicy postępowania spadkowego mogą się zapoznać z aktami postępowania osobiście lub przez pełnomocnika. Testament może być spisany w zwykłej formie pisemnej. Jeśli był zostawiony testament i jest on ważny- dziedziczy spadkobierca testamentowy. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 13 kwietnia 2023 14:44 Zmodyfikowano dnia: 13 kwietnia 2023 14:44 Obejrzało: 155 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. 1. Spadkobiercy oraz inni uczestnicy postępowania mogą zapoznać się z aktami postępowania spadkowego (sądowymi oraz notarialnymi). Można wnosić o stwierdzenie nieważności testamentu ,czy też jego poszczególnych zapisów, ale muszą istnieć po temu realne podstawy. Nie ma obowiązku sporządzenia testamentu w formie aktu notarialnego. Może być sporządzony odręcznie. 2. Gdyby ciocia pozostawiła po sobie jeszcze jakiś inny majątek nieobjęty testamentem, to bratanica mogłaby zostać powołana do jego dziedziczenia z ustawy - w miejsce swojego nieżyjącego rodzica. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 2 z dnia 13 kwietnia 2023 16:15 Zmodyfikowano dnia: 13 kwietnia 2023 16:15 Obejrzało: 154 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.