Postępowanie spadkowe po zmarłym ojcu.

Pytanie z dnia 01 stycznia 2021

W maju umarł mój tata ( miał 3 dzieci i żonę) pozostawiając po sobie testament w którym wszystko zapisał swojej żonie/mojej mamie, w listopadzie moja mama złożyła wniosek o przeprowadzenie postępowania spadkowego. Na rozprawie okazało się, iż testament, który tata zostawił jest nieważny ponieważ nie został sporządzony przez niego własnoręcznie ( mama spisała jego wole za niego ponieważ tata miał problemy z widzeniem) bez obecnosci świadków. Tata nie miał już żadnych innych krewnych. Wraz z rodzeństwem chcielibyśmy odrzucić spadek przypadający nam ustawowo aby całość przypadła mamie, jednak czy 6 miesiący na odrzucenie spadku zaczęło płynąc od momentu w którym dowiedzieliśmy się o śmierci taty (maj) czy od momentu w którym dowiedzieliśmy się, ze testament jest nieważny? Czy w tej sytuacji wystarczy w toku toczącego się postępowania wystarczy złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku? Czy jest już za późno?

termin jest liczony od chwili kiedy dowiedzieliście się Państwo o tym, że jesteście spadkobiercami. Musicie Państwo odrzuciec spadek.

Odpowiedź nr 1 z dnia 2 stycznia 2021 22:11 Zmodyfikowano dnia: 2 stycznia 2021 22:11 Obejrzało: 265 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. 1. Termin na odrzucenie spadku rozpoczyna swój bieg z momentem, w którym spadkobierca dowie się o podstawie swego powołania do dziedziczenia. W Państwa przypadku był to moment, w którym dowiedzieliście się Państwo o nieważności testamentu. Natomiast jest to sytuacja nietypowa, dlatego musicie ją Państwo szczegółowo opisać przed sądem (W szczególności istotny jest fakt, że testament dotyczył całości spadku). Oświadczenie możecie Państwo złożyć w toku trwającego postępowania spadkowego. 2. Jeżeli odrzucicie Państwo spadek to nie przejdzie on automatycznie na Państwa mamę. Jeżeli zstępni spadkobiercy odrzucą swój udział spadkowy to przechodzi on na rodziców spadkobiercy. Jeżeli i oni go odrzucą to przechodzi on na rodzeństwo spadkobiercy, a następnie na dzieci rodzeństwa. Dopiero jeżeli dzieci rodzeństwa odrzucą spadek, to całość odziedziczy żona spadkobiercy. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601563-996

Odpowiedź nr 2 z dnia 2 stycznia 2021 22:23 Zmodyfikowano dnia: 2 stycznia 2021 22:23 Obejrzało: 264 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.