Postępowanie spadkowe. Podział spadku.

Pytanie z dnia 02 września 2020

Dzień dobry, moi rodzice oboje żyją mają 2je wspólnych dorosłych dzieci, mnie i mojego brata.

Ja mam meza z ktorym mam córkę . Mój brat miał żonę (jest po rozwodzie ),z którą ma 17 letnią córkę. ( teraz jest w związku nie formalnym, a jego partnerka również ma córkę). Okolo 10 lat temu ja i mój brat otrzymaliśmy od naszych rodziców darowizne. Nieruchomość której jesteśmy wspolwlascicielami w równej części.

Pytanie pierwsze czy prawo do majątku ma była żona, która w momencie darowizny była jeszcze w związku małżeńskim z moim bratem?

Sprawa 2ga mój tata ma jeszcze dorosła córkę z poprzedniego związku, która nie utrzymuje żadnych kontaktów, z naszą rodzina, nie interesuje sie , ani nie kontaktoje z tatą od kiedy ustal jego obowiązek płacenia alimentow. Nawet ojciec nie wie czy ma wnuki od tej córki. Tata chciałby wydziedziczyc ta córkę i domniemane wnuki.

Jak zrobić to skutecznie, aby nie należał się również zachowek?

Ostatnia kwestia, co w przypadku jak wykupie od mojego brata jego część darowizny?

Dzień dobry, jeśli darowizna była tylko dla Pani i brata, była żona brata nie będzie mieć do niej prawa. Jeśli zaś chodzi o wydziedziczenie, to istotne jest tutaj czy tata zabiegał o kontakt z córką, a ona jego odrzuciła, czy też po prostu uznał, że to nie jego problem i sam przestał się kontaktować z córką. Poza tym wydziedziczenie wnuków w ogóle nie będzie możliwe, skoro tata nie wie nawet czy wnuki ma. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 3 września 2020 11:26 Zmodyfikowano dnia: 3 września 2020 11:26 Obejrzało: 290 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. 1. O ile nie było to inaczej wskazane w umowie darowizny - darowizna weszła do majątku osobistego brata. 2. Wydziedziczenie córki ze względu na uporczywe nie dopełnianie względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych jest możliwe. Wymaga jednak uprawdopodobnienia, że spowodowane jest to zachowaniem spadkobiercy, a nie spadkodawcy. Można tego dokonać np. w testamencie. 3. Wydziedziczenie wnuków będzie najprawdopodobniej niemożliwe. Po pierwsze nie można tego ująć w testamencie nie określając precyzyjnie danej osoby. Po drugie przyczyna wydziedziczenia musi być konkretna i wynikać z zachowania spadkobiercy. Dodatkowo niezwykle trudno jest wydziedziczyć małoletnich. 4. Nie ma przeszkód w odkupieniu od brata jego udziału w nieruchomości. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-563-996

Odpowiedź nr 2 z dnia 3 września 2020 11:55 Zmodyfikowano dnia: 3 września 2020 11:55 Obejrzało: 287 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.