Postepowanie spadkowe. Spadek. Spadkobiercy ustawowi.

Pytanie z dnia 11 października 2021

Dzień dobry, w październiku 2020 r. zmarł mój ojciec. Pozostawił 3 spadkobierców ustawowych i testament, w którym ustanowił mnie jedynym spadkobiercą i powołał do objęcia majątku po nim w całości. Jest jeszcze dwoje pominiętych w testamencie spadkobierców ustawowych: żona ojca i jej córka, którą mój ojciec przysposobił. Przysługuje im zachowek. Tych dwoje próbuje podważyć autentyczność testamentu i poczytalność ojca. Żądają orzeczenia o nabyciu spadku według ustawy z pominięciem testamentu. Osoby te są, moim zdaniem, niegodne dziedziczenia o czym informowałem sąd w postępowaniu o nabycie spadku. Teraz dowiedziałem się, że o uznanie niegodnym dziedziczenia powinienem wystąpić w osobnym pozwie. Proszę o następujące wyjaśnienia:
1. Jeśli sąd uzna, że pominięci w testamencie spadkobiercy są niegodni dziedziczenia to w ich miejsce, jako uprawnionych do zachowku, wchodzą ich zstępni (dzieci i wnuki) czy też tracą prawo do zachowku, który ja musiałbym im wypłacić, a całość spadku przechodzi na mnie i nie muszę wypłacić zachowku niegodnym spadkobiercom ani ich wstępnym/zstępnym?
2. Jak wygląda sytuacja jeśli tylko jeden ze spadkobierców ustawowych zostanie uznanym za niegodnego? Czy wówczas jego część spadku wynikająca z ustawy lub przysługujący mu zachowek dzieli się pomiędzy pozostałych spadkobierców ustawowych, nawet tych pominiętych w testamencie?
3. W jakim terminie od śmierci spadkodawcy należy wystąpić o uznanie niegodnym dziedziczenia i czy trzeba zrobić to w osobnym pozwie czy wystarczy podnieść tę okoliczność w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku?
4. Jeśli niektóre przyczyny niegodności dziedziczenia były znane przed śmiercią spadkodawcy, a o innych dowiedziałem się w trakcie postępowania spadkowego to należy liczyć termin do wystąpienia o uznanie niegodnym dziedziczenia od śmierci spadkodawcy?
5. Kogo wskazać jako pozwanego w pozwie o stwierdzenie niegodności dziedziczenia?

Dzień dobry, a na jakiej podstawie chce Pan wystąpić o uznanie spadkobierców za niegodnych dziedziczenia ? Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 11 października 2021 14:55 Zmodyfikowano dnia: 11 października 2021 14:55 Obejrzało: 361 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry powództwo o uznanie za niegodnego dziedziczenia musi zostać stwierdzone w odrębnym postępowaniu. Pozywa się osobę, którą uznajemy za niegodną dziedziczenia w ciągu 3 lat od otwarcia spadku, a rok od dowiedzenia się o przyczynie. Zstępni osoby uznanej za niegodną, mają prawo do spadku. W razie pytań i wątpliwości zapraszam do kontaktu. radca prawny A.Pietrzykowska kancelaria-pietrzykowska.pl pietrzykowska.aleksandra@gmail.com

Odpowiedź nr 2 z dnia 11 października 2021 14:59 Zmodyfikowano dnia: 11 października 2021 14:59 Obejrzało: 361 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. 1. Niegodnego dziedziczenia traktuje się jakby nie dożył spadku, a zatem prawo do dochodzenia zachowku przechodzi na jego zstępnych. 2. Traktuje się go jakby nie dożył spadku, a zatem jego udział przechodzi na pozostałych spadkobierców w danym kręgu dziedziczenia. 3. W terminie jednego roku od dnia, w którym dowiedziano się o przyczynie niegodności; nie później niż przed upływem 3 lat od otwarcia spadku. Tak, konieczny jest tu osobny pozew. Stwierdzenie nabycia spadku jest postępowaniem nieprocesowym i nie można w nim przeprowadzić tej sprawy. 4. Termin 1 roku należy liczyć od dowiedzenia się o przyczynie niegodności, a jeżeli o przyczynie dowiedział się Pan prze śmiercią spadkodawcy - od momentu śmierci spadkodawcy. 5. Pozwanym będzie spadkobierca, który ma zostać uznany za niegodnego. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-563-996

Odpowiedź nr 3 z dnia 11 października 2021 15:05 Zmodyfikowano dnia: 11 października 2021 15:05 Obejrzało: 361 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.