poszkodowany i oskarżyciel posiłkowy w sprawie karnej art 158 kk
Pytanie z dnia 02 września 2019
Jestem poszkodowanym i jednocześnie oskarżycielem posiłkowym w sprawie karnej w trybie art. 158 paragraf 1 kodeksu karnego.
Doznałem dużego uszczerbku na zdrowiu, tj. złamanie kości czołowej i zatoki prawej. Ma się odbyć we wrześniu jeszcze jedna rozprawa. Czy mogę na niej żądać odszkodowania, ponieważ nie mogłem świadczyć pracy i nie otrzymywałem chorobowego (umowa zlecenie) i jednocześnie zadośćuczynienia?
Mateusz
Janusz Sawicki Adwokat (Od 1985)
Sawicki&Sawicki Adwokaci i Radcy Prawni SP
Jana Kasprowicza 20/3, 31-523 Kraków
Sz.Panie Tak może Pan złożyć stosowny wniosek - najlepiej na piśmie przed rozprawą ( w 3 egzemplarzach ) opierając się na art 46 kk § 1. W razie skazania sąd może orzec, a na wniosek pokrzywdzonego lub innej osoby uprawnionej orzeka, stosując przepisy prawa cywilnego, obowiązek naprawienia, w całości albo w części, wyrządzonej przestępstwem szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; przepisów prawa cywilnego o możliwości zasądzenia renty nie stosuje się. § 2. Jeżeli orzeczenie obowiązku określonego w § 1 jest znacznie utrudnione, sąd może orzec zamiast tego obowiązku nawiązkę w wysokości do 200 000 złotych na rzecz pokrzywdzonego, a w razie jego śmierci w wyniku popełnionego przez skazanego przestępstwa nawiązkę na rzecz osoby najbliższej, której sytuacja życiowa wskutek śmierci pokrzywdzonego uległa znacznemu pogorszeniu. W razie gdy ustalono więcej niż jedną taką osobę, nawiązki orzeka się na rzecz każdej z nich. § 3. Orzeczenie odszkodowania lub zadośćuczynienia na podstawie § 1 albo nawiązki na podstawie § 2 nie stoi na przeszkodzie dochodzeniu niezaspokojonej części roszczenia w drodze postępowania cywilnego. z poważaniem : adw Janusz Sawicki
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.