Potrzebuję pomocy w rozwiązaniu kwestii rozliczenia indywidualnego za ogrzewanie mieszkania we Wspólnocie Mieszkaniowej.

Pytanie z dnia 14 października 2021

Dzień dobry.

Potrzebuję pomocy w rozwiązaniu kwestii rozliczenia indywidualnego za ogrzewanie mieszkania we Wspólnocie Mieszkaniowej.

Z rozliczenia indywidualnego wynika, że koszty ogrzewania dla całego budynku zostały podzielone na metraż oraz zużycie całości i to jest punkt wyjścia dla rozliczenia indywidualnego:
1) koszty podstawowe (30%): koszty ogrzewania całego budynku dzielone na metraż całego budynku = cena jednostkowa razy metraż mieszkania,
2) koszty zużycia (70%): koszt ogrzewania całego budynku dzielone na GJ = cena jednostkowa razy wskazanie indywidualnego ciepłomierza.

Urządzenie pomiarowe mamy zamontowane w skrzynce na korytarzu, nie mamy podzielników na kaloryferach.

Art. 45d ust. 2 pkt 2) Ustawy Prawo energetyczne mówi o tym, iż Zarządca Wspólnoty rozliczając indywidualnie koszty ogrzewania musi wziąć pod uwagę współczynniki wyrównawcze miedzy innymi wynikające z położenia lokalu w bryle budynku. Nasze mieszkanie jest parterowe, ma dwie ściany zewnętrzne (narożne) z czego jedna północna, pod nami jest nieogrzewana hala garażowa z bramą siatkowaną, czyli przepuszczającą powietrze. Na naszym rozliczeniu nie jest wspomniane o współczynniku wyrównawczym.

Czy w tym przypadku Zarządca powinien zastosować współczynnik wyrównawczy? Jeśli tak a tego nie zrobił, jakie kroki powinienem podjąć w celu wyjaśnienia sprawy?

Pozdrawiam
Łukasz Piróg

Witam serdecznie, zgodnie z przytoczonymi przez Pana przepisami prawa zarządca ma obowiązek uwzględniać współczynniki wyrównawcze (korygujące), które powinny stanowić część regulaminu zarządcy. W przypadku, gdy zarządca nie stosuje owych współczynników może Pan w pierwszej kolejności skorzystać z procedury reklamacyjnej. Istnieje jednak ryzyko, że w celu wykazania innych kosztów za zużycie ciepła niż te naliczane przez Wspólnotę będzie konieczne sporządzenie prywatnej opinii specjalisty z zakresu ciepłownictwa, które to koszty sporządzenia opinii będą obciążać Pana. Jeżeli procedura reklamacyjna okaże się nieskuteczna to pozostaje dochodzenie na drodze sądowej zapłaty różnicy pomiędzy ustalonymi kosztami ciepła przez Wspólnotę a tymi uwzględniającymi współczynniki korygujące - jeżeli oczywiście Wspólnota pobrała większe kwoty niż te wyliczone przy uwzględnieniu współczynników korygujących. W razie dalszych pytań zapraszam do kontaktu: tel. 570660320

Odpowiedź nr 1 z dnia 14 października 2021 15:29 Zmodyfikowano dnia: 14 października 2021 15:29 Obejrzało: 777 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.