Potwierdzenie spłaty zadłużenia od firmy windykacyjnej.

Pytanie z dnia 17 listopada 2020

Spłaciłem swoje zobowiązanie wobec firmy windykacjnej, poprosiłem o przesłanie przez nich mailem potwierdzenia przeze mnie spłaty, niestety od ok. miesiąca nie ma odzewu. Co mogę zrobić w takiej sytuacji i na jakie prawa mogę się powołać, aby uzyskać od nich pisemne potwierdzenie, że nie jestem już ich dłużnikiem? Jest mi to potrzebne jako takowe zabezpieczenie przed np. przyszłym dochodzeniem o jakieś odsetki etc., kiedyś znajomy miał taki problem z pewną nieuczciwą firmą. Pozdrawiam

Szanowny Panie, Rekomenduję zachować potwierdzenie dokonania przelewu. To uchroni Pana przed ewentualną próbą dochodzenia dalszych roszczeń związanych z tym (spłaconym) zadłużeniem. Drugą z możliwości jest zwrócenie się do firmy windykacyjnej (pocztą tradycyjną lub email) z prośbą o podanie aktualnego salda zadłużenia. W razie dalszych pytań lub wątpliwości zapraszam do kontaktu.

Odpowiedź nr 1 z dnia 17 listopada 2020 19:43 Zmodyfikowano dnia: 17 listopada 2020 19:43 Obejrzało: 1244 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Można wysłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru prośbę o wydanie zaświadczenia, w którym potwierdzą, że nie jest Pan winien. Jeżeli nie odbiorą, to ich sprawa. Z drugiej strony jeżeli płacił Pan przelewem albo przekazem pocztowym, to powinien mieć Pan dowód wpłaty kwoty wynikającej z zadłużenia. Jeśli gotówką, to obowiązkowo pokwitowanie odbioru pieniędzy przez firmę windykacyjną. W razie ewentualnego sporu (gdyby np. sprzedali wierzytelność kolejnej firmie) mając dowody wpłat/potwierdzenia wysłania im pieniędzy nie musi Pan legitymować się dodatkowym pismem, ze spłacił Pan zadłużenie. Oczywiście może Pan co najwyżej jeszcze wykazywać, że drogą email prosił Pan o potwierdzenie spłaty, jak również drogą pocztową, jednak pozostawili to bez odzewu. Jeżeli zapłacił im Pan kwotę wynikającą z wezwania do zapłaty, to wystarczający do oddalenia powództwa powinien być dowód wpłaty, czyli przelew, przekaz, lub pokwitowanie odbioru gotówki.

Odpowiedź nr 2 z dnia 17 listopada 2020 21:31 Zmodyfikowano dnia: 17 listopada 2020 21:31 Obejrzało: 1242 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.