Powołanie na świadka.

Pytanie z dnia 19 grudnia 2019

Dzień dobry, chciałabym zapytać w imieniu mojej teściowej, co mogę zrobić w sytuacji w której została bezpodstawnie i bez jej wiedzy, powołana na świadka w sprawie o której nie ma pojęcia i nie zna osób w nią zamieszanych. Powołała ją jej koleżanka, która uważa że mogłaby coś wnieść do tej sprawy. Moja teściowa nie ma najmniejszej chęci w tym uczestniczyć ani włóczyć się po sądach, jest osoba schorowaną obecnie na zwolnieniu, co chce wykorzystać w sądzie. A teraz moje pytanie brzmi, jakiego dokumentu potrzebuje żeby nie stawić się na rozprawie? Czy istnieje realna szansa żeby koleżanka mogła ją wycofać z zeznań?
Pozdrawiam

Aby nie narazić się na grzywnę powinna mieć zwolnienie od lekarza sądowego. W razie potrzeby proszę o kontakt tel (694 903 756) lub mail (michal@burtowy.pl).

Odpowiedź nr 1 z dnia 19 grudnia 2019 22:45 Zmodyfikowano dnia: 19 grudnia 2019 22:45 Obejrzało: 464 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, strony procesu mają prawo składania wniosków dowodowych wg. swojego uznania. Sąd decyduje na podstawie przedstawionych okoliczności, czy dowód z zeznań danego świadka będzie istotny dla rozstrzygnięcia danej sprawy. Dany świadek nie musi wcześniej wyrażać zgody, czy być informowany. Aby usprawiedliwić niestawiennictwo z powodu choroby niezbędne jest zaświadczenie wystawione przez lekarza sądowego ( nie może to być np. lekarz specjalista czy lekarz rodzinny). Na stronie internetowej każdego sądu znajduje się lista lekarzy sądowych. Wysokość opłaty za wystawienie zaświadczenia przez lekarza sądowego wynosi 100 zł. Jest szansa, że sąd pominie dowód z zeznań jeśli uzna, że nie będzie on przydatny w sprawie. Ponadto strona sama może cofnąć swój wniosek. Warto skontaktować się Biurem Obsługi Interesanta lub konkretnym wydziałem (numery telefoniczne znajdziemy na stronie internetowej danego sądu). Poinformować należy sąd sytuacji zdrowotnej świadka, oraz braku istotnej wiedzy w sprawie. Jest też możliwość, że sąd postanowi, aby zeznania zostały złożone na piśmie. Warto też poprosić Państwa koleżankę, aby sama złożyła o przesłuchanie świadka poprzez tzw. zeznania na piśmie. Jeśli pomogłem uprzejmie proszę o wystawienie opinii/oceny. W razie dalszych pytań zapraszam do kontaktu: TEL: 512 976 090 e-mail: adwkrycki@gmail.com Pozdrawiam Adw. Bartosz Krycki

Odpowiedź nr 2 z dnia 20 grudnia 2019 08:34 Zmodyfikowano dnia: 20 grudnia 2019 08:34 Obejrzało: 459 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.