Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim.

Pytanie z dnia 13 stycznia

Dzień dobry,
w lutym 2024 kończy mi się urlop macierzyński roczny (dokładniej wykorzystałam macierzyński i rodzicielski = 52 tygodnie).
W związku z tym mam kilka pytań z zakresu prawa pracy:
Analizuję dwa scenariusze powrotu do pracy i w związku z nimi pojawiają się następujące pytania:
1. Scenariusz: Nie wracam do pracy tylko wnioskuję o urlop wychowawczy (jak rozumiem jest bezpłatny) na kolejne pół roku - może rok, i wówczas pojawiają się pytania:

a) Czy mogę odebrać zaległy urlop i dopiero wtedy pójść na urlop wychowawczy? Czy już muszę o tym zawiadomić pracodawcę?
b) Czy wtedy należy mi się pełne wynagrodzenie (podczas odbierania zaległego urlopu wypoczynkowego), a potem darmowy urlop wychowawczy?
c) Czy po powrocie z urlopu wychowawczego lub podczas niego pracodawca może mnie zwolnić? Czy jestem chroniona prawem?

W pierwszych pytaniach chodzi mi o to, czy jeśli będę chciała wziąć urlop wychowawczy (bezpłatny) to czy najpierw muszę wykorzystać wszystkie zaległe dni wolne i dopiero po nich pójdę na urlop wychowawczy? Czy pracodawca może się tak nie zgodzić i powiedzieć, że muszę iść na urlop, a dopiero po powrocie odbiorę nazbierane w ostatnich 3 latach dni wolne? Czy są w tym zakresie jakieś wykładnie prawa – proszę o przytoczenie.

d) Czy dodatkowe 9 tygodni urlopu rodzicielskiego może wykorzystać tylko ojciec? (ja korzystałam z rodzicielskiego =32 tygodnie)
e) Czy będąc na urlopie wychowawczym, mogę podjąć umowę o pracę lub zlecenie/dzieło u innego pracodawcy? Bądź u tego samego pracodawcy?
f) Czy muszę informować głównego pracodawcę o podjęciu zatrudnienia UoP lub zlecenia/dzieła u innego pracodawcy?
g) Czy będąc na urlopie wychowawczym mogę założyć stowarzyszenie i aktywnie je prowadzić?
h) Czy po powrocie z urlopu wychowawczego jestem chroniona przed zwolnieniem?
i) Czy mogę wrócić do pracy na kilka miesięcy a potem znów pójść na urlop wychowawczy? Jak można dzielić urlop wychowawczy?
j) Czy mogę zmienić pracę w trakcie trwania urlopu wychowawczego? Co wtedy z zaległym urlopem u dotychczasowego pracodawcy?


2. Scenariusz: Wracam do pracy po zakończeniu urlopu rodzicielskiego, a zatem pojawiają się następujące pytania:
a) Czy mogę wnioskować o zmniejszenie etatu? Czy pracodawca musi się na to zgodzić? Jest jakiś przepis na to?
b) Czy jeśli zawnioskuję o zmniejszenie etatu to zaległy z 2 lat urlop odbiorę godzinowo, czyli będzie on dłuższy w dniach? Np. mając 40 dni zaległego urlopu i wracając na pół etatu to mogę odebrać 80 dni? Czy może jednak nadal liczy się dzień za dzień, czyli odbiorę tylko 40 dni zaległego urlopu i wówczas będę stratna, gdyż zmniejszono mi etat na pół. (jakieś paragrafy wykładni prawa?)
c) Czy mogę wnioskować o pracę z domu (wyjaśnię, że mam pracę biurową, którą mogę wykonywać z domu)? (paragraf wykładni prawa?)
d) Czy przy zmniejszeniu etatu należy się przerwa na karmienie? Jak długa?
e) Czy mogę wnioskować do pracodawcy o jakiś dodatek z tytułu wynajęcia opiekunki do dziecka? (paragraf?)
f) Czy kwota wynagrodzenia po powrocie musi równać się temu co miałam przed pójściem na urlop macierzyński?
g) Czy mogę zawnioskować o skrócenie tygodnia pracy do 4 dni, przy zmniejszonym etacie? Czy pracodawca może tego odmówić?
h) Kiedy wchodzi program aktywna mama/rodzic (dopłata 1500 zł)?
i) Czy program „aktywna mama/aktywny rodzic” to będzie to samo co program „rodzinny kapitał opiekuńczy” ?
Pytanie ogóle: w jakiej formie powinnam złożyć dokumenty o urlop wychowawczy lub poinformować o chęci powrotu do pracy? Czy muszę udać się na rozmowę z pracodawcą? Czy wystarczy wysłanie wniosku e-mail lub listownie?
Czy jest jakiś termin przed zakończeniem urlopu rodzicielskiego, który mnie zobowiązuje do przedstawienia informacji czy wracam do pracy, czy biorę urlop wychowawczy?


Ogólnie chodzi mi o odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania podczas powrotu na rynek pracy po urlopie macierzyńskim oraz po wychowawczym. Prosiłabym o przytoczenie wykładni prawa/kodeksu pracy, która stanowi odpowiedź, abym mogła podeprzeć się tym podczas rozmowy z pracodawcą. Jeśli są jeszcze jakieś wykładnie kodeksu pracy, które ulegają zmianom w 2024 roku to również proszę o podpowiedź. :)

Tutaj pojawią się odpowiedzi od prawników


Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.