Pozbawienie ojca władzy rodzicielskiej.

Pytanie z dnia 24 marca 2020

Witam. W jakich przypadkach po urodzeniu dziecka mogę starać się o zabranie ojcu praw rodzicielskich?. Czy"znęcanie" psychiczne wlicza się?

Odebranie władzy rodzicielskiej, nie praw rodzicielskich, jest możliwa jeśli ojciec działa w zakresie tej władzy przeciwko dobry dziecka. Nie ma tu znaczenia zachowanie w stosunku do matki dziecka.

Odpowiedź nr 1 z dnia 24 marca 2020 14:07 Zmodyfikowano dnia: 24 marca 2020 14:07 Obejrzało: 297 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Przesłanki pozbawienia władzy rodzicielskiej Decyzję o pozbawieniu władzy rodzicielskiej sąd podejmuje gdy: władza rodzicielska nie może być wykonywana z powodu trwałej przeszkody (np. gdy rodzic zaginął, odbywa długą karę pozbawienia wolności, jest przewlekle chory, wyjechał za granicę na stałe); rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej (np. nadmiernie karcą dziecko, wykorzystują seksualnie, zmuszają do ciężkiej pracy zarówno w celach zarobkowych jak i w gospodarstwie domowym, namawiają dziecko do popełnienia przestępstw); rodzice w sposób rażący zaniedbują swoje obowiązki względem dziecka (np. zaniedbują dzieci, celowo nie wywiązują się z obowiązku alimentacyjnego, prowadzą tryb życia nie gwarantujący prawidłowego rozwoju dziecka przez alkohol, narkotyki itp.). Sąd może również pozbawić władzy rodzicielskiej, gdy wcześniej ograniczył rodzicom władzę rodzicielską i umieścił dziecko w rodzinie zastępczej lub placówce opiekuńczo – wychowawczej, jeżeli przyczyny dla których dziecko zostało umieszczone w placówce nie ustały.

Odpowiedź nr 2 z dnia 24 marca 2020 14:29 Zmodyfikowano dnia: 24 marca 2020 14:29 Obejrzało: 297 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.