Pozew o ograniczenie praw rodzicielskich i zasądzenie alimentów.

Pytanie z dnia 23 czerwca 2020

Dzień dobry, jestem po rozwodzie z byłą żoną. Mamy dwóch synów- po sprawie rozwodowej ja mam opiekę nad starszym, a ona nad młodszym. W tym roku starszy syn skończył 18 lat, ale nadal go utrzymuję i w tym momencie żona wystąpiła o pozbawienie mnie praw rodzicielskich względem młodszego syna i o obowiązek alimentacyjny względem niego mimo, że mam dobry kontakt z synem i widuję się z nim zgodnie z wyrokiem sądu. Czy jest szansa, że nie będę musiał płacić alimentów na młodszego syna skoro utrzymuję starszego? Czy ograniczenie mi praw rodzicielskich nakłada na mnie obowiązek alimentacyjny? Czy jeśli będę musiał płacić alimenty na młodszego syna, a moje dochody wystarczają na utrzymywanie starszego syna, to starszy syn może wystąpić o alimenty od matki?

Dzień dobry, obowiązek alimentacyjny jest niezależny od władzy rodzicielskiej. Była żona jak najbardziej ma prawo dochodzić alimentów na syna. Pana starszy syn może dochodzić alimentów od mamy, jeśli nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 23 czerwca 2020 17:56 Zmodyfikowano dnia: 23 czerwca 2020 17:56 Obejrzało: 252 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Przesłanką do pozbawienia władzy rodzicielskiej jest brak możliwości jej wykonywania z powodu trwałej przeszkody albo nadużywanie władzy rodzicielskiej lub rażące zaniedbanie obowiązków względem dziecka. Jeżeli żadna z tych przesłanek nie została spełniona, to sąd nie pozbawi rodzica władzy rodzicielskiej nad dzieckiem. Natomiast ewentualne pozbawienie władzy rodzicielskiej nie jest samo przez się równoznaczne z nałożeniem obowiązku uiszczania renty alimentacyjnej na rzecz dziecka. Co do zasady każdy z rodziców zobowiązany jest do partycypowania w kosztach utrzymania małoletniego dziecka, więc istnieje możliwość, że jeżeli była żona wystąpi o zasądzenie alimentów, to taki wyrok zostanie w sprawie wydany - jednak wszystko zależy od konkretnej sytuacji faktycznej w danej sprawie (sąd powinien wziąć pod uwagę, że pełnoletni już syn pozostaje cały czas na Pana utrzymaniu, ale nie oznacza to, że powództwo o alimenty wobec małoletniego syna zostanie oddalone). Jeżeli chodzi o pełnoletniego syna, to zawsze może on wystąpić w swoim imieniu do sądu z pozwem o alimenty należne od swojej matki. Niniejsza odpowiedź ma jedynie charakter informacyjny i nie stanowi substytutu dla pełnej porady prawnej. Pozdrawiam, radca prawny Jarosław Wicher, e-mail: kancelaria@wicher.org.pl, tel. 696-033-122.

Odpowiedź nr 2 z dnia 23 czerwca 2020 23:02 Zmodyfikowano dnia: 23 czerwca 2020 23:23 Obejrzało: 248 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.