Pozew o podwyższenie alimentów.

Pytanie z dnia 18 lutego 2021

Dzień dobry,

W sprawie o wyższe alimenty dla mojego syna sąd niedawno wydał postanowienie o zabezpieczeniu alimentów, ale bez klauzuli wykonalności.
Ponadto, sąd nie może dostarczyć pozwanemu żadnych przesyłek za pośrednictwem poczty, ponieważ jego rodzice, którzy od wielu lat mieszkają pod wskazanym w pozwie adresem (on tam mieszkał kiedyś, gdy był wydany pierwszy wyrok na mojego rocznego wówczas synka), twierdzą, że on tam już nie mieszka (co może być prawdą, ale na pewno mieszka on w tym samym mieście co oni, poza tym pozwany i jego rodzice mają ze sobą bardzo dobry kontakt).
Wiem, że będę musiała dostarczyć mu pozew przez komornika.
I moje pytanie jest takie: czy sąd wyda bez przeszkód klauzulę wykonalności postanowieniu o zabezpieczeniu mimo, że sąd nie mógł sam dostarczyć pozwanemu żadnej przesyłki, w tym pozwu i postanowienia o zabezpieczeniu alimentów?
Czy mając już to postanowienie o zabezpieczeniu opatrzone klauzulą wykonalności mogę skierować je do komornika i może on zacząć egzekucję zabezpieczenia zanim jeszcze inny komornik spróbuje dostarczyć pozwanemu pozew i inne dokumenty z sądu?
Planuję zlecić jednemu komornikowi dostarczenie pozwanemu przesyłek z sądu a innemu komornikowi - egzekucję zabezpieczenia alimentów, rozumiem, że mam do tego prawo?

Byłabym wdzięczna za odpowiedzi na te pytania.

Z poważaniem,
Monika.

Witam. Sąd nadaje postanowieniu o zabezpieczeniu alimentów klauzulę wykonalności z urzędu. Nie wskazuje tam adresu, więc nie ma to znaczenia dla sprawy, choć oczywiście może wpłynąć na skuteczność egzekucji, przynajmniej w pewnym zakresie. To wystarczy dla komornika, żeby ustalić rachunki bankowe i miejsce ewentualnej pracy/działalności. Może Pani skorzystać z pomocy dwóch komorników, o których mowa w zapytaniu. Co do miejsca zamieszkania pozwanego, to w razie nieustalenia adresu pozwanego o alimenty można skorzystać z instytucji kuratora uregulowanej w KPC: Art. 143 [Kurator do doręczeń] Jeżeli stronie, której miejsce pobytu nie jest znane, ma być doręczony pozew lub inne pismo procesowe wywołujące potrzebę podjęcia obrony jej praw, doręczenie może do chwili zgłoszenia się strony albo jej przedstawiciela lub pełnomocnika nastąpić tylko do rąk kuratora ustanowionego na wniosek osoby zainteresowanej przez sąd orzekający. Art. 144 [Ustanowienie kuratora] § 1. Przewodniczący ustanowi kuratora, jeżeli wnioskodawca uprawdopodobni, że miejsce pobytu strony nie jest znane. W sprawach o roszczenia alimentacyjne, jak również w sprawach o ustalenie pochodzenia dziecka i o związane z tym roszczenia, przewodniczący przed ustanowieniem kuratora przeprowadzi stosowne dochodzenie w celu ustalenia miejsca zamieszkania lub pobytu pozwanego. Pozdrawiam

Odpowiedź nr 1 z dnia 18 lutego 2021 18:00 Zmodyfikowano dnia: 18 lutego 2021 18:00 Obejrzało: 355 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.