Pozew o podwyższenie alimentów.

Pytanie z dnia 10 lipca 2022

Dzień dobry,

Mam następujące pytanie: założyłam jakiś czas temu sprawę o wyższe alimenty. Sprawa zakończona w I instancji, wkrótce apelacja.
Natomiast sędzia w I instancji generalnie niezbyt dobrze traktowała mnie i moją rodzinę mimo, że tylko my od urodzenia mojego syna się nim opiekujemy. Widać, że sędzia wspiera pozwanego ojca i jego żonę. I np. gdy ja w pozwie i kolejnych pismach wnosiłam o to, aby sąd w racie alimentacyjnej uwzględnił m.in. koszty remontów itd to sędzia w uzasadnieniu zabezpieczenia alimentów wpisała, że koszty remontów i niezbędnych renowacji ponosi właściciel mieszkania, w którym mieszkam z synem od jego urodzenia. Mieszkanie to należy do mojej mamy, która mieszka z moim ojcem w swoim domu.
To naprawdę "chamskie" ze strony sędzi, gdyż ojciec mojego dziecka nie interesuje się nim od urodzenia.
Wyrok w I instancji jest na tę samą kwotę co zabezpieczenie alimentów wydane 1,5 roku temu, zatem jestem przekonana, że wyrok nie uwzględnia kosztów niezbędnej renowacji mieszkania mimo, że dałam w I instancji faktury pokazujące, że ponoszę takie koszty.
W związku z tym mam takie pytanie: czy złożenie wraz z apelacją kopii testamentu z zapisem windykacyjnym odnośnie tego mieszkania byłoby dobrym posunięciem, aby pokazać sądowi, że to ja jestem odpowiedzialna za to mieszkanie i za jego niezbędne renowacje a nie moja mama, która jest tylko właścicielem tego mieszkania, ale to ja w nim mieszkam nieprzerwanie z dzieckiem od kilkunastu lat?
Testament ten ustanawia mnie jako jedynego spadkobiercę tego mieszkania i został sporządzony 4 lata temu, więc nie ma możliwości, aby sąd mi zarzucił, że ten testament został sporządzony tylko na potrzeby niniejszego postępowania o wyższe alimenty (piszę o tym, gdyż sędzia mi zarzuca, że to, iż moje dziecko - licealista, ma korepetycje, zajęcia z języków obcych i sportowych to ponoć wg niej mój wymysł na potrzeby niniejszego postępowania o wyższe alimenty...).
Byłabym wdzięczna za odpowiedź w tej sprawie.

Dzień dobry, przedłożenie tego testamentu nie jest dobrym pomysłem, ponieważ nic to nie da. Póki co to Pani mama jest jego właścicielem, to, że Pani jest zapisobiercą nic nie oznacza, bo mama może w każdej chwili wolę zmienić, a poza tym ona wywołuje skutki dopiero po śmierci mamy. Pożyteczna byłaby ewentualnie umowa najmu zawarta z mamą, ale rozumiem, że takowej brak. Tak czy inaczej, nawet jeśli miałaby Pani takie dokumenty w swoim posiadaniu to należało je przedłożyć sądowi w toku postępowania przed sądem I instancji - wtedy sąd zbiera materiał dowodowy, zaś sąd II instancji jedynie ocenia czy sąd I instancji zrobił i ocenił wszystko dobrze. Można byłoby złożyć taki dowód tylko wtedy gdyby weszłaby Pani w jego posiadanie po wydaniu wyroku przez sąd I instancji. Adw. Elżbieta Walczak, www.walczaklegal.com, tel. 662 069 190

Odpowiedź nr 1 z dnia 11 lipca 2022 13:09 Zmodyfikowano dnia: 11 lipca 2022 13:09 Obejrzało: 118 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, może Pani złożyć taki dokument i opisać, na jakie okoliczności ten dowód ma zostać przeprowadzony. Pozdrawiam, adwokat Alicja Kociemba.

Odpowiedź nr 2 z dnia 11 lipca 2022 21:38 Zmodyfikowano dnia: 11 lipca 2022 21:38 Obejrzało: 114 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.