Pozew o podwyższenie alimentów.
Pytanie z dnia 09 marca 2020
Sprawa dotyczy podwyższenia alimentów. Moja Córka jest studentką, otrzymuje miesięcznie alimenty w wysokości 600 zł od ojca, poprosiła ojca o podwyżkę, jednakże ten odmówił uzasadniając, iż go nie stać ponieważ jest jedynym żywicielem rodziny (swojej, nowej rodziny, czyli dwójki nieletnich dzieci i żony). Z tego co mi wiadomo żona jego jest w pełni sprawna, czy pracuje tego Ja, nie wiem. I jeszcze jedno, ojciec wraz ze swoją rodziną mieszka w Niemczech, i pobiera zasiłek rodzinny na córkę (naszą córkę). Córka co roku wysyła mu zaświadczenie o pobieraniu nauki. Czy córka może wnieść pozew o podwyższenie alimentów do kwoty 200euro i czy jest możliwość wyrównania za okres wstecz, np 2 lat? I czy Ja, jako jej matka mogę Ją reprezentować przed sądem?
Pozdrawiam
Bernadetta Parusińska- Ulewicz Adwokat (Od 2007)
Kancelaria Adwokacka Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Gen. Z. Sadowskiego 8/40, 71-213 Szczecin
Dzień dobry, jeśli córka wykaże, że jej potrzeby uległy zwiększeniu, a ojciec może płacić więcej, będzie się mogła starać o podwyższenie alimentów. Bez ustalenia dokładnej sytuacji nie sposób jednak tego ocenić. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634
Podziękowałeś prawnikowi
Artur Stachurski Radca prawny (Od 2014)
LT LAW Ciupka, Stachurski sp.k.
Gwiaździsta 71/10, 01-651 Warszawa
Córka może żądać podwyższenia alimentów. Kwota zasiłku w Niemczech na nią jest tu dobrym argumentem. Można żądać niepokrytych kosztów utrzymania do 3 lat wstecz. Trzeba udowodnić, że wynosiły one więcej niż otrzymywało się alimentów. Proszę tylko pamiętać, że alimenty obciążają rodziców co do zasady po połowie, więc koszty utrzymania córki musiałby wynosić ok. 400 euro/m-c. Ale z tym chyba nie będzie problemu. Według mnie mogłaby córka wnosić nawet o więcej. To jednak zależy od zarobków jej ojca. Może Pani być pełnomocnikiem córki. Wystarczy zwykłe pełnomocnictwo pisemne. Zwolnione jest od opłaty skarbowej (po pierwsze dla matki, a po drugie w sprawie alimentacyjnej). Strona powodowa zwolniona jest z kosztów postępowania (wpisu), ale w razie przegrania sprawy sąd może, a w tym wypadku szczególnie (pełnoletniość), zasądzić dla ojca zwrot kosztów postępowania (pełnomocnika, dojazdów do sądu).
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.