Pozew o podwyższenie alimentów na niepełnoletnie dziecko.

Pytanie z dnia 17 lutego 2021

Dzień dobry,

W sprawie o wyższe alimenty na moje niepełnoletnie dziecko portalu informacyjnym sądów mojej apelacji właśnie pojawiła się informacja o tym, że po dwukrotnej próbie doręczenia pozwanemu przez sąd dokumentów sąd zobowiązuje teraz mnie do dostarczenia aktualnego adresu zamieszkania pozwanego, w tym jedną z możliwości jest znalezienie jego adresu przez komornika.
Adres pozwanego, który podałam w pozwie jest z 2007 roku, czyli z okres kiedy był wydany pierwszy a zarazem ostatni wyrok w sprawie alimentów. Innego adresu nie znam. Z kolei wiem na 200%, że pod tym adresem cały czas mieszkają rodzice pozwanego, którzy mają z nim stały kontakt a on mieszka w tym samym mieście, ale pod innym adresem, którego nie znam.
Rozumiem, że teraz mam zwrócić się do komornika - czy będę musiała opłacić komornika z własnych środków, których nie odzyskam jeśli komornikowi nie uda się znaleźć pozwanego?
Czy ustanowienie kuratora dla pozwanego nieznanego z adresu zamieszkania spowoduje, że uzyskam niewielką kwotę wyższych alimentów, np. tylko 500 zł, czyli tyle ile wynoszą alimenty z funduszu alimentacyjnego? Czy jednak sąd będzie się w sytuacji tej kierował głównie potrzebami mojego dziecka, które chodzi do szkoły średniej?
Byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedzi na te pytania.

Sz.Pani Procedura jest taka, że najpierw komornik ( opłacony z własnych środków ) a następnie ( jak komornik nie dokona doręczenia a nie dokona bo nie zna Pani aktualnego adresu pozwanego ) kurator dla nieznanego z miejsca pobytu, O wysokości alimentów w wypadku działania przez kuratora zadecydują zwiększone potrzeby dziecka. z poważaniem : adw Janusz Sawicki

Odpowiedź nr 1 z dnia 17 lutego 2021 16:01 Zmodyfikowano dnia: 17 lutego 2021 16:01 Obejrzało: 288 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, Zgodnie ze znowelizowaną procedurą cywilną musi nastąpić doręczenie pierwszego pisma procesowego w sprawie za pośrednictwem komornika, któremu może też uda się przy okazji uzyskać aktualny adres pozwanego (może rozpytać rodziców pozwanego, jeśli nadal mieszkają pod tym adresem). Jeżeli i komornikowi nie uda się skutecznie doręczyć pozwu, wówczas pozostaje wniosek o wyznaczenie kuratora. Zarówno jeśli chodzi o doręczenie komornicze, jak i o ewentualnie późniejsze wyznaczenie kuratora Sąd zwróci się do powoda o uiszczenie zaliczki na te czynności. Ostatecznie Sąd powinien tymi kosztami obciążyć pozwanego (jeśli będzie kurator, to kosztami obciąży najpierw Skarb Państwa). Wysokość alimentów będzie ustalona przez Sąd, biorąc pod uwagę usprawiedliwione potrzeby dziecka oraz możliwości zarobkowe zobowiązanego (jeśli pozwanego nie da się namierzyć, Sąd będzie miał na uwadze tylko potrzeby dziecka). Pozdrawiam, adw. Sandra Grzywocz - Nowak

Odpowiedź nr 2 z dnia 18 lutego 2021 09:49 Zmodyfikowano dnia: 18 lutego 2021 09:49 Obejrzało: 282 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.