Pozew o podwyższenie alimentów na pełnoletnie dziecko.

Pytanie z dnia 01 lutego

Dzień dobry.
Jak wyczytałam że strony business insider można zadać bezpłatnie pytanie prawnikowi. Czy odpowiedź też jest darmowa? Jeśli tak to chciałam dowiedzieć się co dzieje się z pozwem o podwyższenie alimentów na dziecko od ojca w sytuacji gdy syn kończy w marcu tego roku 18 lat? Choć pozew z zabezpieczeniem złożyłam w lipcu 2024r. Sąd nie tylko nie przyznał zabezpieczenia (napisał że nie widzi podstaw oraz że na postanowienie o zabezpieczenie alimentacyjne nie tylko nie przysługuje mi zażalenie ale również nie mogę wnieść o uzasadnienie go - czy to prawda?), ale i od liioca (złożenie pozwu) nie wyznaczył nawet rozprawy. Sprawa w ogóle toczy się w dziwny sposób bowiem po wolałam na świadka osobę która mi pomaga (kupuje dziecku różna rzeczy w tym żywność itd. bowiem z alimentów nie jestem w stanie pokryć wysokich kosztów utrzymania syna). Sąd kazał zarówno mi jak i ojcu dziecka na piśmie zredagowac pytania do świadka i te pytania ma dopiera przesłać do niego. Czy taki "korespondencyjny" proces jest normalny w sytuacji gdy nie ma Covidu?
Bardzo proszę o odpowiedzi na ww pytania (w tym co mogę obecnie zrobić jak i czy sprawa ta zostanie umorzona jak syn skończy 18 lat, czy wówczas on przejmie sobie tą sprawę czy też musi sam złożyć nowy pozew i czy on lub ja możemy odwoływać się ewentualniych orzeczeń z toczacego się postępowania) ?
Bardzo proszę o pomoc i odpowiedzi na nurtujące nas pytania..
Z poważaniem. Aneta

Dzień dobry, bezpłatne są ogólne informacje prawne, a nie porady prawne. Po ukończeniu przez syna 18 r.ż. sąd zobowiąże go do oświadczenia czy podtrzymuje powództwo. Jeśli syn się na to zdecyduje, będzie mógł działać sam lub przez pełnomocnika. Sąd może przeprowadzić dowód z zeznań świadka na piśmie. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz tel.: 663-182-634 e-mail: adwokat@kancelariaulewicz.pl

Odpowiedź nr 1 z dnia 3 lutego 2025 09:42 Zmodyfikowano dnia: 3 lutego 2025 09:42 Obejrzało: 23 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Artykuł 133 § 1 K.r.o. przewiduje szczególną przesłankę alimentacji dzieci przez rodziców. Jest nią niemożność samodzielnego utrzymania się przez dziecko. Jednak rodzice nie są zobowiązani świadczyć alimentów, jeżeli dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania (zob. art. 103 K.r.o.). Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka nie jest ograniczony żadnym sztywnym terminem i nie ustaje w związku z osiągnięciem przez dziecko określonego wieku lub stopnia wykształcenia. Zasadniczą okolicznością, od której zależy trwanie bądź ustanie tego obowiązku, jest to, czy dziecko jest w stanie utrzymać się samodzielnie. Rodzice mogą być zobowiązani świadczyć alimenty dziecku pełnoletniemu w szczególności, jeżeli kształci się, jest dotknięte niepełnosprawnością lub chorobą. W orzecznictwie wskazuje się, że orzekając o tym obowiązku należy brać pod uwagę, czy osobiste zdolności i cechy charakteru dziecka pełnoletniego pozwalają na rzeczywiste kontynuowanie przez nie kształcenia. Na postanowienie o zabezpieczeniu nie służy zażalenie. Tak, taki sposób przesłuchania świadka jest właściwy, zgodny z prawem.

Odpowiedź nr 2 z dnia 6 lutego 2025 19:16 Zmodyfikowano dnia: 6 lutego 2025 19:16 Obejrzało: 14 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, ustawodawca przez całą tą sytuację z covidem wprowadził możliwość pisemnych zeznań od świadków i tak już zostało, więc jest taka możliwość. Brak rozprawy od lipca 2024 r. nie jest niestety niczym nadzwyczajnym - sądy są totalnie zapchane i tyle się czeka niekiedy na rozprawę. Syn jak skończy 18 lat to po prostu sam się będzie reprezentował, bo będzie już pełnoletni. Może jednak ustanowić Panią jako pełnomocnika albo profesjonalistę. Zalecam złożenie przez niego wniosku o ustanowienie radcy prawnego lub adwokata z urzędu. R. pr. Elżbieta Walczak

Odpowiedź nr 3 z dnia 9 lutego 2025 22:57 Zmodyfikowano dnia: 9 lutego 2025 22:57 Obejrzało: 8 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.