Pozew o ustanie obowiązku alimentacyjnego.
Pytanie z dnia 28 maja 2021
Dzień dobry,
ojciec obowiązany do płacenia alimentów wniósł powództwo o ustalenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego. Ja wniosłam powództwo o podwyższenie alimentów. Sąd postanowił połączyć sprawy do wspólnego rozpoznania.
Sąd Rejonowy wydał wyrok, ustalając, że obowiązek alimentacyjny wygasł z dniem 09.07.2018. Czy dla ojca wyrok jest prawomocny? Alimenty dostaje od Komornika. Czy to oznacza, że już przestanę dostawać od przyszłego miesiąca czy mogę się odwołać od wyroku, a do czasu rozstrzygnięcia II instancji ojciec obowiązany jest do płacenia alimentów?
Tomasz Zabiełło Radca prawny (Od 2004)
Tomasz Zabiełlo Kancelaria Radcowska Sp.k.
Al.Niepodległości 235/237/71, 02-009 Warszawa
Wyrok staje się prawomocny, jeśli w ciągu 14 dni od otrzymania uzasadnienia żadna ze stron go nie zaskarży. Dopóki nie jest prawomocny a sąd nie orzekł zabezpieczenia w postaci wstrzymania obowiązku alimentacyjnego, to zobowiązany powinien płacić. Po uprawomocnieniu obowiązek wygasa.
Podziękowałeś prawnikowi
Michał Trykoszko Adwokat (Od 2018)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Michał Trykoszko
M. Skłodowskiej-Curie 12 / 1A, 15-097 Białystok
Może Pani zaskarżyć wyrok. W tym celu należy złożyć wniosek o jego uzasadnienie w terminie 7 dni liczonych od dnia jego wydania. Następnie, w terminie 14 dni liczonych od dnia otrzymania odpisu wyroku z uzasadnieniem będzie Pani mogła złożyć apelację. Istotne w chwili obecnej jest to kiedy owy wyrok został wydany i czy wciąż jest Pani w terminie do złożenia wniosku o uzasadnienie.
Podziękowałeś prawnikowi
Piotr Stosio Radca prawny (Od 2018)
Kancelaria Radcy Prawnego Piotr Stosio
Aleja Prymasa Tysiąclecia 145/149 lok. 95, 01-424 Warszawa
Chętnie pomogę, zapraszam do kontaktu, mój nr 604183261.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.