Pozew o zniesławienie,nękanie,
Pytanie z dnia 27 listopada 2018
Witam serdecznie. Mam problem z byłą znajomą.
Dostałam pracę za granicą i musiałam wyjechać do pracy i musiałam zostawić dziecko pod opieką ojca dziecka.
Była znajoma nasiała na mnie plotek wyssanych z palca m.in : że uciekłam z innym facetem , skłóciła mnie z rodziną , założyła mi konto na jakiejś seks fotce ( dowiedziałam się od kolegi że mam tam konto ) , nie wiem także skąd miała mój numer telefonu ale pisała mi że jestem chora na HIV ( a prawda jest zupełnie inna ) że jak mnie spotka to mnie pobije i zrobi mi krzywdę .
Co mogę w takiej sytuacji zrobić ? Czy sprawa w sądzie o zniesławienie może być wygrana przeze mnie ?
Czy mam iść na policję zgłosić zniesławienie ?
Z góry dziękuję za odpowiedzi
Agata Paplińska Adwokat (Od 2018)
Kancelaria Adwokacka Agata Paplińska
Warszawska 91 lok. 2, 05-092 Łomianki
Dzień dobry, może Pani skierować prywatny akt oskarżenia w sprawie przestępstwa zniesławienia/zniewagi lub wytoczyć powództwo z tytułu naruszenia dóbr osobistych. Pozdrawiam, adw. Agata Paplińska
Podziękowałeś prawnikowi
Anna Godlewska-Chorąziak Radca prawny (Od 2018)
Kancelaria Radcy Prawnego Anna Godlewska-Chorąziak
Turoszowska 8/37, 91-025 Łódź
Są dwie opcje: droga karnoprawna-rozważenie przestępstwa zniewagi/zniesławienia. Dobrze by było zabezpieczyć dowody - zrobić screeny fałszywych kont, opisów Pani rzekomej choroby, gróźb itd. Wówczas trzeba udać się na policję. Opcja druga, to droga cywilnoprawna - pozew o naruszenie dóbr osobistych. Zgodnie z art. 23 kodeksu cywilnego: Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach. Art. 24 k.c.: § 1. Ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny. § 2. Jeżeli wskutek naruszenia dobra osobistego została wyrządzona szkoda majątkowa, poszkodowany może żądać jej naprawienia na zasadach ogólnych. § 3. Przepisy powyższe nie uchybiają uprawnieniom przewidzianym w innych przepisach, w szczególności w prawie autorskim oraz w prawie wynalazczym.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.