Pytanie z dnia 25 kwietnia 2017

Pracowałam teraz dla British American Tabacco za pośrednictwem firmy Media projekt. Mialam w umowie ze po zakonczeniu akcji tj. 31.03.2017 mam zakaz pracowania dla BAT za pośrednictwem innej firmy. Z tym ze ta inna firma wlasnie chce mnie zatrudnić w piatek mam szkolenie ale wedlug umowy nie moge pracować dla BATa do 1 października. Słyszałam jednak ze jest coś takiego ze jeżeli firma zabrania mi pracować dla konkurencji a aktualnie nie mam innej pracy to powinna mi za to zapłacić odszkodowanie do 25% miesiecznego wynagrodzenia ponieważ w danym momencie pozbawia mnie środków do życia. Jak postąpić w tej sytuacji?
Jaką kare moze nałożyć na mnie agencja z ktora mam umowe jesli podejme prace dla BAT

Szanowna Pani należy dokładnie przeczytać umowę o zakazie konkurencji jaką miała Pani podpisaną z firmą BAT. Umowa powinna przewidywać, zarówno kwoty jakie deklaruje się Pani zapłacić BAT za przestrzeganie zakazu konkurencji jak również ewentualne kary za niedochowanie zakazu. Z praktyki wyjaśniam, że spotykałam różne umowy o zakazie konkurencji, a czasami w sposób skuteczny doprowadzałam do uzyskania zgody byłego pracodawcy na odstąpienie od obowiązywania tej umowy.

Odpowiedź nr 1 z dnia 26 kwietnia 2017 08:54 Zmodyfikowano dnia: 26 kwietnia 2017 08:54 Obejrzało: 284 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry Zależy, czy zatrudniona byłą Pani w agencji na podstawie umowy o pracę czy też umowy cywilnoprawnej. W przypadku umowy o pracę znajdzie zastosowanie przepis art. 101 (2) kodeksu pracy. Brak określenia wysokości odszkodowania nie powoduje, że umowa (klauzula) o zakazie konkurencji jest nieważna. Znajdzie zastosowanie wtedy paragraf 3 w/w przepisu. Klauzula o nieodpłatności zostaje automatycznie zastąpiona przez odszkodowanie gwarantowane w art. 101(2) § 3, czyli w wysokości 25% wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji. Natomiast w przypadku umowy cywilnoprawnej zakaz konkurencji bez wynagrodzenia jest dopuszczalny na podstawie zasady swobody umów, orzekł tak Sąd Najwyższy w kilku wyrokach: z dnia 5 grudnia 2013 r., V CSK 30/13, LEX nr 1422123, z dnia 19 listopada 2015 r., IV CSK 804/14, LEX nr 1943224. Jednakże jeśli agencja wykorzystała tutaj swoją silniejszą pozycję, to jak wskazał Sąd Najwyższy "że umowa obiektywnie niekorzystna dla jednej ze stron zasługuje na negatywną ocenę moralną, która prowadzi do uznania jej za sprzeczną z zasadami współżycia społecznego, wtedy gdy do ukształtowania stosunku prawnego w sposób wyraźnie krzywdzący doszło przy wykorzystaniu przez drugą stronę silniejszej pozycji, a więc pod presją faktycznej przewagi kontrahenta". Z poważaniem

Odpowiedź nr 2 z dnia 26 kwietnia 2017 09:10 Zmodyfikowano dnia: 26 kwietnia 2017 09:10 Obejrzało: 284 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.