Pytanie z dnia 10 października 2015
Pracuję 5 lat w jednej firmie (u prywaciarza).
Rozpoczynając 5 lat temu pracę, otrzymałam od razu umowę na czas nieokreślony, z adnotacją o możliwości dwutygodniowego wypowiedzenia warunków umowy o pracę.
Pracując, między czasie podpisywałam aneksy do umowy o pracę ze zmianą kwoty płacy zasadniczej. Natomiast rubryka o wypowiedzeniu w aneksie, nie była wogóle wypełniana (było puste pole).
Teraz po latach chciałabym zmienić pracę i odejść z obecnej.
Moje pytanie brzmi:
1) jaki obowiązuje mnie okres wypowiedzenia, czy taki jak w pierwotnej umowie, czy taki jak jest w kodeksie pracy, czyli trzymiesięczny.
2) czy ma znaczenie, którego dnia miesiąca złożę pracodawcy papier o wypowiedzeniu.
3) w moim przypadku, aby jak najszybciej odejść z pracy, by móc podjąć następną, kiedy i jaki papier powinnam złożyć ( w jakiej formie i treści).
4) jeżeli np. złożę papier o rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron to jaki okres maksymalnie ma prawo mnie przetrzymać obecny pracodbwca.
Artur Stachurski Radca prawny (Od 2014)
LT LAW Ciupka, Stachurski sp.k.
Gwiaździsta 71/10, 01-651 Warszawa
1) obowiązuje Panią 3 miesięczny okres wypowiedzenia, 2) tak, ponieważ umowa rozwiązuje się na koniec miesiąca. Najlepiej więc złożyć oświadczenie o wypowiedzeniu tak, żeby pracodawca dostał je pomiędzy 28 - 30 dniem miesiąca. 3) forma pisemna, oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia (bez wypowiedzenia to tylko w razie ciężkiego naruszenia obowiązków pracodawcy), albo złożyć za potwierdzeniem na kopii u pracodawcy albo wysłać pocztą, co najmniej za potwierdzeniem nadania. 4) może Pani zaproponować taką formę rozwiązania umowy o pracę, więc raczej radziłbym złożyć wypowiedzenie, a dopiero potem ewentualnie negocjować. Proszę tylko pamiętać, że w okresie wypowiedzenia można zostać zwolnionym dyscyplinarnie, w razie ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych, więc radziłbym pracować rzetelnie w tym czasie.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.