Pytanie z dnia 07 września 2018

Pracuję w centrum handlowym. Jest to praca w ruchu ciągłym, zmiany są najczęściej po 12h, okres rozliczeniowy wynosi 1 miesiąc. W tym miesiącu według grafiku jeden tydzień wygląda następująco:
Pn: 12h
Wt: 7h
Śr: wolne
Czw: 12h
Pt: 12h
Sb: 7h
Nd: wolne
Wychodzi z tego 50h w tygodniu, po wolnej niedzieli mam zmianę 12h. Tak wygląda to w grafiku, faktycznie do przepracowania będę mieć 49h, gdyż ma do odebrania 1h nadliczbową za dzień, w którym miałam zmianę 13-stogodzinną.
Zastanawia mnie, czy te 49-50h w tygodniu, jednorazowo, jest zgodne z kodeksem pracy?

Dzień dobry, odpowiedź na Pana pytanie znajduje się w art. 138 Kodeksu pracy § 1. Przy pracach, które ze względu na technologię produkcji nie mogą być wstrzymane (praca w ruchu ciągłym), może być stosowany system czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie czasu pracy do 43 godzin przeciętnie na tydzień w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 tygodni, a jednego dnia w niektórych tygodniach w tym okresie dobowy wymiar czasu pracy może być przedłużony do 12 godzin. Za każdą godzinę pracy powyżej 8 godzin na dobę w dniu wykonywania pracy w przedłużonym wymiarze czasu pracy pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia, o którym mowa w art. 1511 §1 pkt 1. § 3 W przypadkach określonych w § 1 i 2 obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym oblicza się: 1) mnożąc 8 godzin przez liczbę dni kalendarzowych przypadających w okresie rozliczeniowym, z wyłączeniem niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy wynikających z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, a następnie 2) dodając do otrzymanej liczby liczbę godzin odpowiadającą przedłużonemu u danego pracodawcy tygodniowemu wymiarowi czasu pracy. Z tego wynika, że najważniejszym pytaniem jest - ile godzin przepracuje Pan w całym okresie rozliczeniowym? Czy ten rozkład obowiązuje cały miesiąc? Pozdrawiam, adw. Agata Paplińska

Odpowiedź nr 1 z dnia 7 września 2018 16:10 Zmodyfikowano dnia: 7 września 2018 16:10 Obejrzało: 370 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.