Prawa autorskie.

Pytanie z dnia 06 maja 2020

Dzień dobry,
Chodzi mi o kwestie obistych praw autorskich. Przełóżony zleca mi przygotowanie instrukcji, programów szkoleniowych, czy samych szkoleń e-learning. Sposób - forma przygotowywanego materiału, opracowania zależy wyłącznie ode mnie.Wykorzystuję do tego celu informacje, dane oraz programy dostarczone przez pracodawcę. Korzystam , także z pomocy współpracowników do weryfikacji i poprawek w przygotowanym materiale, Przełóżony uznaje, iż przygotowane przeze mnie prace nie noszą znamion utworu indwidualnego i domaga się abym usuwał z przygptowanych materiałów moje imię i nazwisko, wraz ze stanowiskiem i nazwą działu, w którym pracuję. Czy jest to zgodne z prawem? I jak mogę domagać się, o ile ja mam rację, respektowania swoich osobistych praw autorskich? Dzieuję.

Jeżeli pracodawca przyjmuje utwór pracowniczy, to powinien oznaczać autora utworu. Może Pan też chwalić się swoimi utworami pracowniczymi, ale bez celów komercyjnych (np. w portfolio). Proszę jednak spojrzeć w umowę i sprawdzić czy nie zobowiązał się Pan do niewykonywania swoich osobistych praw autorskich.

Odpowiedź nr 1 z dnia 6 maja 2020 10:13 Zmodyfikowano dnia: 6 maja 2020 10:13 Obejrzało: 299 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, jeśli nie złożył Pan oświadczenia o niewykonywaniu autorskich praw osobistych, pozostają one w mocy i przysługuje Panu prawo do autorstwa utworu i oznaczania go swoim nazwiskiem lub pseudonimem, albo do udostępniania go anonimowo. W przypadku naruszenia praw autorskich, autor może dochodzić swoich praw na drodze postępowania cywilnego. Autorowi przysługuje roszczenie m.in. o zaniechanie naruszenia, usunięcie skutków naruszenia oraz naprawienie wyrządzonej szkody. Należy także pamiętać, że kto narusza prawa autorskie m.in. poprzez brak informacji o autorstwie popełnia plagiat, co skutkować może odpowiedzialnością karną na podstawie art. 115 ustawy o prawie autorskim. W razie jakichkolwiek pytań zapraszam do kontaktu telefonicznego. Adwokat Tomasz R. Weigt, tel.: 601-563-996

Odpowiedź nr 2 z dnia 6 maja 2020 11:07 Zmodyfikowano dnia: 6 maja 2020 11:07 Obejrzało: 296 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.