Prawa do mieszkania
Pytanie z dnia 21 sierpnia 2019
Szanowni Państwo,
zmarli dziadkowie którzy byli właścicielami mieszkania. Mój ojciec a ich syn nie żyje, żyje natomiast drugi ich syn - mój wujek. Wujek oczekuje ode mnie zrzeczenia się praw do mieszkania u notariusza po to żeby mógł w szybszy sposób podejmować decyzje o wynajmie lub sprzedaży twierdząc że w oparciu o umowę słowną spłąci mi moją część tego spadku. Proszę o informację czy sa inne sposoby żeby upoważnić wujka do podejmowania tych formalnych czynności ale bez konieczności zrzekania się praw do mieszkania.
Joanna Rymarowicz Radca prawny (Od 2012)
Joanna Rymarowicz Radca Prawny
os. Lecha 16/57, 61-293 Poznań
Z opisanego stanu faktycznego wnioskuję, że mieszkanie stanowi przedmiot współwłasności. Wystarczy porozumienie między współwłaścicielami, aby zarządzać wspólną nieruchomością, nie ma konieczności zrzekania się swego udziału przez jednego ze współwłaścicieli. Jednym z możliwych rozwiązań jest np. udzielenie pełnomocnictwa jednemu współwłaścicielowi do zawarcia umowy najmu, a do sprzedaży nieruchomości pełnomocnictwo powinno być sporządzone w formie aktu notarialnego.
Podziękowałeś prawnikowi
Bernadetta Parusińska- Ulewicz Adwokat (Od 2007)
Kancelaria Adwokacka Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Gen. Z. Sadowskiego 8/40, 71-213 Szczecin
Dzień dobry, w żadnym wypadku proszę się nie zrzekać udziału za spłatą ustaloną tylko ustnie. Może Pan udzielić wujkowi pełnomocnictwa do zarządzania nieruchomością, albo dokonać działu spadku za spłatą ustaloną w formie aktu notarialnego i za odpowiednim zabezpieczeniem. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.