Pytanie z dnia 26 listopada 2015

Praw./cny wyrok ustala opiekę naprzemienną (równoważną). Po niecałym roku matka wnosi o zmianę wyroku. Opinie biegłych (RODK, z udziałem syna) dowodzą braku zasadności wniosku. Jednak, sąd chce przesłuchać małoletniego (6 lat), informując, iż od zarz. o przepr. dowodu nie przysługuje odwołanie.
Czy istnieje możliwość uchronienia dziecka przed niepotrzebnym przesłuchaniem? W jaki sposób 6-latek może zrealizować prawo do odmowy zeznań?

Sąd ma prawo przesłuchać dziecko, jeśli jego rozwój umysłowy, stan zdrowia i stopień dojrzałości na to pozwala, uwzględniając jego rozsądne życzenia. Przesłuchanie odbędzie się poza salą rozpraw, w pokoju dostosowanym do przesłuchań małoletnich (najczęściej są tam zabawki, dywan, sofa). Sędzia będzie bez togi. Przesłuchanie powinno odbyć się bez formalizmu typowego dla rozprawy. Wszystko to ma zmniejszyć stres i niepokój dziecka. Zachęcić go szczery odpowiedzi. Najczęściej obecny jest także biegły sądowy z zakresu psychologii, ponieważ dzieci są podane na sugestie i mają skłonności do konfabulowania.Sąd chce się dowiedzieć co dziecko by chciało, co myśli, co czuje. Nie będzie zeznawać przeciwko któremukolwiek z rodziców, a zatem nie podstaw do odmowy składania zeznań. Jeśli dziecko powie, że nie chce o czymś mówić albo po prostu nie odpowie, to sąd nie będzie wywierał presji, informują o obowiązku składania zeznań czy odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Nie taki jest sens wysłuchania dziecka. Nie można więc przesłuchania dziecka w sprawie o kontakty porównywać do przesłuchania dorosłych osób. To są zupełnie odrębne sytuacje.

Odpowiedź nr 1 z dnia 28 listopada 2015 11:47 Obejrzało: 493 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.