prawo autorskie

Pytanie z dnia 11 marca 2019

Witam
Zajmuje się grafką 3D i modelowaniem obiektów urbanistycznych. Ostatnio spotkałem się z sytuacją kiedy fotografowałem kiosk w przestrzeni publicznej, ale wyszła sprzedawczyni i stwierdziła „że sobie tego nie życzy.” Nie znając dokładnie prawa zaniechałem dalszych zdjęć a zrobione skasowałem.
Jednak ta sprawa nie daje mi spokoju.
Znalazłem art. 33 pkt 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, którego treść brzmi:
„wolno rozpowszechniać utwory wystawione na stałe na ogólnie dostępnych drogach, ulicach, placach lub w ogrodach, jednakże nie do tego samego użytku”.
Jak ten zapis ma się do mojej sytuacji? Czy mogę sfotografować kiosk i na podstawie jego zdjęć stworzyć model 3D który być może później umieszczę na stronie z modelami 3D żeby go sprzedać?
Jak mam rozumieć ustęp „jednakże nie do tego samego użytku”?
Czy podobne zasady obowiązują również w przypadku zdjęć domów jednorodzinnych, bloków czy rzeźb wykonywanych z przestrzeni publicznej?
Jest to dla mnie szczególne istotne ponieważ pamiętam sprawę znajomej która została zatrzymana przez policję kiedy robiła zdjęcia „na mieście”. Koniec końców kiedy odpowiedziała na pytania ją zwolnili. Ale chcę wiedzieć czego się spodziewać.
Pozdrawiam serdecznie,
Jan

Tutaj pojawią się odpowiedzi od prawników


Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.